• Szkoła Przysposabiająca do Pracy to szkoła ponadgimnazjalna dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami.
        Kształcenie trwa w niej trzy lata, ale istnieje możliwość wydłużenia etapu nauczania o jeden rok.
        Głównym celem kształcenia jest wszechstronny rozwój ucznia na miarę jego możliwości oraz przystosowanie go do codziennego życia, tak, aby umiał radzić sobie w podstawowych życiowych sytuacjach zgodnie z przyjętymi normami i zasadami, aby mógł wykonywać proste prace pod kierunkiem osoby dorosłej. Kształtowanie gotowości do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i podjęcia pracy, a w ten sposób uzyskania ekonomicznej, a przede wszystkim osobistej niezależności.
        Kształcenie dostosowane jest do możliwości psycho-fizycznych uczniów oraz do ich potrzeb edukacyjnych

Do realizacji tych celów przyczynia się uczestnictwo młodzieży w szeregu zajęć, do których należą:
        • zajęcia z zakresu funkcjonowania osobistego i społecznego, to zajęcia, na których uczniowie doskonalą wiadomości zdobyte na wcześniejszych etapach edukacyjnych w zakresie czytania, pisania, elementarnych pojęć matematycznych, podstawowej wiedzy z zakresu środowiska społeczno – przyrodniczego.
        Na zajęciach omawiane są aspekty życia społecznego, kulturowego, osobistego. Kształtowane jest poczucie niezależności i samodzielności.
        • zajęcia przysposabiające do pracy, w ramach których uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności praktyczne, mające im umożliwić prowadzenie gospodarstwa domowego, sporządzanie posiłków, a także podejmowanie prac w zakresie dekoratorstwa, ogrodnictwa, szycia, prostych prac biurowych, obsługi komputera.
        • zajęcia sportowe,
        • zajęcia kształtujcące kreatywność,
        • zajęcia rewalidacyjne

Dysponujemy dobrze wyposażonymi salami lekcyjnymi i pracowniami, w których uczniowie mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności, w wyżej wymienionych zakresach, oraz praktycznego przećwiczenia pracy na poszczególnych stanowiskach.