• PROJEKTY UNIJNE, PROJEKTY RZĄDOWE

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • POMORZE ZACHODNIE–WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE

      •   

        Realizacja grantu w ramach projektu pn. Pomorze Zachodnie- Wsparcie psychologiczno- pedagogiczne Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowogardzie

        W dniu 31 maja 2022r. zakończony został  grant w ramach projektu  pn. POMORZE ZACHODNIE–WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Działanie 7.7 Wdrożenie programów wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami oraz zagrożonych niepełnosprawnością oraz przedsięwzięć związanych z walką i zapobieganiem COVID-19 Regionalny

        Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

         

        W ramach projektu w roku szkolnym 2021/2022  realizowane były  zajęcia z  zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Szkole Podstawowej i w Szkole Przysposabiającej do Pracy. W zajęciach wzięło udział łącznie  12  uczniów w tym ze szkoły podstawowej 6 uczniów ( 3K, 3M) I ze szkoły przysposabiającej do pracy 6 uczniów (2K, 4M).

         

        Obszary, w których udzielone zostało wsparcie to:

         

        1. zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się - 64 godziny lekcyjne

         

        W zajęciach brały udział 2 uczennice niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym ze szkoły przysposabiającej do pracy.

        W ramach zajęć uczennice poznały techniki i metody aktywizujące, sposoby ich zastosowania w praktyce oraz doświadczyły i przekonały się, które z nich są najskuteczniejsze w kontekście ich indywidualnych predyspozycji oraz stylu uczenia się.  Uczennice rozwijały pomysłowość w myśleniu i działaniu a dobór zadań sprzyjał  samodzielnemu i  logicznemu myśleniu, a także rozwijał ich zdolności i zainteresowania. Doskonaliły  także koncentrację uwagi, percepcję wzrokową, wrażliwość słuchową, czytanie, pisanie a także ćwiczenia w mówieniu.

         

        1. zajęcia korekcyjno-kompensacyjne -  143 godziny lekcyjne

         

        Zajęcia prowadzone były w podziale na dwie grupy po dwóch uczniów.

        Uczniowie dzięki udziałowi w zajęciach usprawnili procesy poznawcze, wyćwiczyli pamięć i uwagę na miarę swoich możliwości, skorygowali braki w analizie i syntezie słuchowej, wzrokowej i ruchowej na danym etapie nauki. Wzbogacili zasób słownictwa, poszerzyli zakres swoich umiejętności szkolnych. Opanowali umiejętności orientowania się w schemacie swojego ciała i w przestrzeni. Korzystali z bogatego wyposażenia sal specjalistycznych, takich jak Sala Doświadczania Świata.

         

        1. zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne -  50 godzin lekcyjnych

         

        Głównym celem zajęć prowadzonych przez psychologa było podniesienie kompetencji emocjonalno- społecznych u 3 uczniów szkoły podstawowej poprzez poznawanie swoich mocnych stron, rozpoznawanie i nazywanie emocji. Uczniowie nauczyli się radzić sobie w sytuacjach trudnych, pokonywać lęk i niepewność oraz nabyli umiejętność budowania zdrowych relacji społecznych. Pani psycholog udzielała również porady dzieciom i rodzicom jak rozpoznawać sytuacje kryzysowe i jak się z nimi zmierzyć.

         

        1. porady i konsultacje -  67 godzin lekcyjnych

         

        Porady i konsultacje w zakresie doradztwa zawodowego oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach otrzymało 3 uczniów szkoły podstawowej tj. 2 uczennice z klasy VIII  i 1 uczeń z klasy VII. Zajęcia pozwoliły uczniom uzyskać podstawowe informacje o zawodach, kwalifikacjach i stanowiskach pracy zgodnych z potrzebami rynku pracy. Uczniowie zostali wyposażeni w zasób wiedzy na temat swoich zainteresowań i umiejętności niezbędnych do poznania siebie i własnych predyspozycji zawodowych. Zajęcia z pedagogiem pozwoliły na pokonanie lęków i poznaniu sposobów radzenia sobie w życiu z różnymi problemami.

         

        Grant realizowany był zgodnie z  zasadą równości szans kobiet i mężczyzn oraz osób niepełnosprawnych. Działania nauczycieli rewalidatorów , pedagoga i psychologa w naszej placówce skierowane były na budowanie właściwych relacji społecznych z rówieśnikami. W szczególności na eliminowanie lęku, niwelowanie poczucia zagrożenia związanego z epidemią i społeczną izolacją uczniów, które  skutkują często trudnościami w nauce, a także wzrostem zachowań ryzykownych czy nadużywaniem korzystania z mediów elektronicznych.

        Zajęcia dodatkowe z projektu  pn. POMORZE ZACHODNIE–WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNE z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie miały na celu  realizację wspólnych działań skierowanych do uczniów i rodziców w kierunku rozwiązania problemów w sferze emocjonalnej, społecznej, fizycznej, a w rezultacie pomocy dzieciom w radzeniu sobie ze złymi skutkami wywołanymi pandemią COVID-19, który to cel został zrealizowany.

        zdjęcia w galerii

      • PROJEKT ZAWODOWY ZREALIZOWANY

      • Projekt Powiatu Goleniowskiego 8.6 RPO pt. „Szkoły Powiatu Goleniowskiego drogą dynamicznego rozwoju zawodowego” realizowany był od września 2017r. do czerwca 2021r. w ramach Działania RPZP.08.06.00 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczniów uczestniczących w kształceniu zawodowym i osób dorosłych uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia zawodowego. W projekcie wzięło udział  30 uczniów, początkowa Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1 a po reformie Branżowej Szkoły I stopnia  nr 1 w Nowogardzie, zakończyło 29 uczniów, 1 uczennica przerwała udział w projekcie. Przez okres czterech lat, tj. do 2021r. 29 uczennic i uczniów  zrealizowało zajęciach praktycznych u pracodawcy, odbywając 156 godzin praktyki, za które otrzymali wynagrodzenie. 30 uczestników skorzystało z indywidualnych spotkań oraz warsztatów grupowych z doradcą edukacyjno-zawodowym. Kursy zawodowe w swoim kierunku odbyło następująco: 13 uczennic i uczniów kursy carvingu, baristy i kelnerski, 14 uczniów odbyło kursy budowlane (brukarz, glazurnik- posadzkarz, monter instalacji i urządzeń sanitarnych. Każdy kurs to ponad 1000,00zł na uczestnika pokryte ze środków pozyskanych w ramach projektu. Ponadto nasza szkoła branżowa została wyposażona w nowoczesny sprzęt i urządzenia do nauki zawodu  w dwóch kierunkach: Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej i Monter suchej zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Każdy z tych kierunków pozyskał pomoce , sprzęt, urządzenia i narzędzia na kwotę ponad 80 000,00zł. Dzięki doposażeniu jednostki hotelowej  w SOSW w sprzęt, meble i urządzenia powstał ośrodek egzaminacyjny co umożliwia uczennicom i uczniom Branżowej Szkoły I Stopnia nr 1 w Nowogardzie zdawanie egzaminu zawodowego w swojej placówce. Dzięki doposażeniu pracowni i warsztatów szkolnych stworzono w szkole zawodowej system warunków odzwierciedlających naturalne warunki pracy właściwie dla nauczanych zawodów.
        Projekt był ogromnym wsparciem dla naszej placówki i sprawił, że kształcenie zawodowe stało się atrakcyjne i efektywne czego dowodem  są od lat wysokie wyniki na egzaminie zawodowym. Ogromnym osiągnięciem jest płynne przechodzenie uczestników projektu z etapu zakończenia kształcenia do etapu zatrudnienia.
        Należy wspomnieć tutaj o kadrze pedagogicznej biorącej udział w kształceniu zawodowym, doradztwie edukacyjno-zawodowym  i opiece nad uczestnikami projektu. Przez okres czterech lat godnie wypełniali swoje obowiązki mając na uwadze  jakość kształcenia, przyswajanie umiejętności, dostosowanie programów nauczania oraz tworzenie i rozwój systemów uczenia się poprzez praktyczną naukę zawodu realizowaną w ścisłej współpracy z pracodawcami.
        Dużym oparciem w długim procesie realizacji zadań projektowych, prowadzeniu dokumentacji, wspieraniu merytorycznym była opieka koordynatora projektu pani Jowity Pawlak  i  wsparcie kadry zarządzającej z placówek uczestniczących w projekcie tj, Technikum Nr1 w Zespole Szkół nr1 w Goleniowie i Zespół Szkół Specjalnych w Goleniowie.
      • KURS BRUKARSKI

      •  
        KURS BUDOWLANY BRUKARZ W BRANŻOWEJ SZKOLE I STOPNIA NR 1 W NOWOGARDZIE
        W RAMACH PROJEKTU, DZIAŁANIE 8.6 PT. „SZKOŁY POWIATU GOLENIOWSKIEGO DROGĄ DYNAMICZNEGO ROZWOJU ZAWODOWEGO”
        W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie, w ramach projektu „Szkoły Powiatu Goleniowskiego drogą dynamicznego rozwoju zawodowego”, 27 września 2020r. zakończył się trzeci i ostatni kurs zawodowy.
        W kursie Brukarz wzięło udział 8 uczniów kształcących się w kierunku Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie z Branżowej Szkoły I Stopnia i 2 naszych absolwentów z Zasadniczej Szkoły Zawodowej, którzy powrócili do projektu by zrobić uprawnienia brukarza.
        Kurs odbywał się na terenie placówki. W ramach  zrealizowanych 60 godzin w systemie weekendowym uczestnicy zdobyli wiedzę oraz praktykę w zakresie wykonywania prac brukarskich. Uczestnicy mieli zapewnione posiłki, noclegi w ośrodku , opiekę wychowawcy oraz odwóz po kursie do miejsc  zamieszkania, pod okiem opiekuna.
        Rezultatem wyuczonych umiejętności  jest chodnik przechodzący przez Zieloną klasę, który był bardzo potrzebny gdyż stanowił naturalną drogę z budynku szkolnego na boisko i plac zabaw. Został wykonany w sposób profesjonalny pod okiem fachowca.  Jest estetyczny i bezpieczny. Dodatkowo uczestnicy zadbali o drzewa w Zielonej klasie podsypując  korzenie korą i zabezpieczając  otoczką z kamieni. 
        Był to ostatni kurs w ramach projektu, który odbyli uczniowie kierunku Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.
        Uczestnikom zostały jeszcze do zaliczenia zajęcia praktyczne i indywidualne doradztwo edukacyjno-zawodowe.
        Życzymy aby ten ostatni rok szkolny podczas realizacji zadań projektowych przyniósł uczestnikom satysfakcję i zawodowe korzyści.
      • KURSY BUDOWLANE

      • KURSY BUDOWLANE W BRANŻOWEJ SZKOLE I STOPNIA NR 1 W NOWOGARDZIE W RAMACH PROJEKTU,  DZIAŁANIE 8.6 PT. „SZKOŁY POWIATU GOLENIOWSKIEGO DROGĄ DYNAMICZNEGO ROZWOJU ZAWODOWEGO”.
        W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie, w  ramach  projektu „ Szkoły Powiatu Goleniowskiego drogą dynamicznego rozwoju zawodowego” w miesiącach grudzień 2019r. i styczeń 2020r. zrealizowane zostały  dwa kursy budowlane: Glazurnik – posadzkarz oraz  Monter urządzeń i instalacji sanitarnej.
        W kursach brało udział 10 uczniów kierunku Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie  z Branżowej Szkoły I Stopnia. Kursy odbywały się na terenie placówki i prowadzone były przez zawodowych instruktorów. Każdy kurs przewidziany został na zrealizowanie 60 godzin w systemie weekendowym. Uczestnicy mieli zapewnione posiłki, noclegi w ośrodku, opiekę wychowawcy oraz odwóz po kursie do miejsc  zamieszkania, pod okiem opiekuna.
        Rezultatem wyuczonych umiejętności  było wyremontowanie łazienki i toalety w ośrodku. Uczniowie,  pod okiem instruktora  na kursie glazurnik-posadzkarz położyli glazurę, fugę, wyrównali ściany,  zamontowali brodziki natomiast podczas kursu monter urządzeń i instalacji sanitarnej zamontowali baterie prysznicowe w dwóch kabinach, 4 baterie przy umywalkach oraz zamontowali nową toaletę ze spłuczką.  Nowo odnowiona łazienka i toaleta użytkowane są przez wychowanków internatu, wśród których są również uczestnicy kursów, którzy mają satysfakcję z wykonanej pracy.
        Oba kursy zakończone zostały egzaminem zdawanym przed komisją, która oceniła wiedzę nabytą podczas zajęć oraz poziom wykonanych prac. Z ogromną satysfakcją informujemy, że wszyscy uczestnicy kursu zdali egzaminy i otrzymali zaświadczenia o ukończeniu kursu i zdanym egzaminie.
      • PROJEKT RZĄDOWY "AKTYWNA TABLICA"

      • W dniu 10 października 2019r. podczas uroczystości związanych ze zbliżającym się Świętem Edukacji Narodowej  odbył się odbiór dwóch klas lekcyjnych, w których zamontowane zostały tablice interaktywne, głośniki i projektory pozyskane w ramach realizacji Programu rządowego „Aktywna tablica”. Placówka pozyskała środki w kwocie 17500 zł w tym 14000,00 dotacji z programu i 3500,00zł wkładu własnego na realizację programu.  Na uroczystość przybyli Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza oraz pani Jowita Pawlak - Specjalista ds. pozyskiwania środków zewnętrznych  reprezentująca Starostwo Powiatowe w Goleniowie. Dzięki  realizacji programu uczniowie szkoły podstawowej mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu  multimedialnego na lekcjach i na zajęciach rewalidacyjnych. Aby maksymalnie wykorzystywać  tablicę interaktywną nauczycielki: Aneta Nowak i Bogumiła Szturo przeszły krótkie szkolenie w obsłudze urządzenia. Podczas otwarcia uczniowie klasy III z zaangażowaniem prezentowali możliwości jakie daje praca z tablicą. Zadali również zadanie matematyczne  naszemu gościowi. Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza doskonale sobie z nim poradziła.
         
        Scenariusz zajęć:
      • PROJEKT RZĄDOWY "POSIŁEK W DOMU I W SZKOLE"

      • W dniu 10 października 2019r. odbyła się uroczystość  odbioru wykonanych prac remontowych oraz doposażenia stołówki i kuchni w ramach zrealizowanego Programu rządowego „ Posiłek w szkole i w domu”. Na zaproszenie odpowiedzieli i zaszczycili naszą placówkę goście:  Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza oraz pani Jowita Pawlak - Specjalista ds. pozyskiwania środków zewnętrznych reprezentująca Starostwo Powiatowe w Goleniowie.
        W maju 2019r. Szkoła Podstawowa w  Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie znalazła się w wykazie placówek zakwalifikowanych do objęcia wsparciem finansowym na 2019r. na realizację zadania w ramach modułu 3 wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” z kwotą dofinansowania 61629,00zł i 15450,00zł – wkład własny organu prowadzącego Powiatu Goleniowskiego. Program ten dotyczy wspierania w latach 2019-2023 organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki przez organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków. Dzięki pozyskanym środkom, w okresie wakacji wyremontowana została stołówka i kuchnia szkolna - malowanie, płytki ścienne, płytki podłogowe.   A we wrześniu zakupione zostały  nowe urządzenia i naczynia m.in. szafy chłodnicze, patelnia gastronomiczna, maszyna do mięsa, obieraczka do ziemniaków, szatkownica do warzyw i owoców, naświetlacz do jaj, termosy gastronomiczne,  garnki, noże, talerze i kubeczki. Natomiast stołówka stała się czysta, jasna i  kolorowa dzięki nowym stołom i krzesłom. Mamy nadzieję, że wygląd stołówki i wyposażenie kuchni zachęcą większą liczbę osób do korzystania z posiłków w naszej placówce bo obiady są pyszne.  Naszym gościom bardzo podobała się nowa stołówka i kuchnia.
      • SZKOŁY POWIATU GOLENIOWSKIEGO DROGĄ DYNAMICZNEGO ROZWOJU ZAWODOWEGO

      • Kolejny rok wsparcia dla szkoły branżowej w SOSW Nowogard
        Projekt Powiatu Goleniowskiego 8.6 RPO pt. „Szkoły Powiatu Goleniowskiego drogą dynamicznego rozwoju zawodowego” kontynuowany w powiatowych szkołach kształcenia zawodowego.
        Projekt zawodowy realizowany od września 2017r. w ramach Działania RPZP.08.06.00 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczniów uczestniczących w kształceniu zawodowym i osób dorosłych uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia zawodowego, jest w roku szkolnym 2019/2020 kontynuowany  w naszej placówce.
        Do tej pory z udziału w projekcie skorzystało 20 uczniów. W wyniku rekrutacji dołączyło do projektu 7 uczniów szkoły branżowej.
        Przez okres czterech lat, tj. do 2021r. uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w zajęciach praktycznych u pracodawcy, za które otrzymują wynagrodzenie, korzystają z indywidualnych spotkań oraz warsztatów grupowych z doradcą edukacyjno-zawodowym i odbywają kursy zawodowe w swoim kierunku. Ponadto nasza szkoła branżowa została wyposażona w nowoczesny sprzęt i urządzenia do nauki zawodu .
        W pierwszym roku realizacji projektu, tj. 2017/2018 odbyły się kursy dla uczestników projektu z kierunku: Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej
        1. kurs zdobienia potraw/carving -nabycie umiejętności do wykonywania dekoracji potraw oraz florystyki stołu. Po zakończeniu kursu uczestnik otrzymał  zaświadczenie wraz z suplementem 40h/gr.. Liczba uczestników: 13
        2. Kurs kelnerski- Uzyskanie umiejętności kelnerskich. Wykonywanie czynności w zakresie organizacji i techniki obsł . konsumenta, kompleksowej obsługi  imprez, przyjęć, bankietów. łącznie 30h. Liczba uczestników:13
        3. Kurs baristyczny - wiadomości nt. kawy oraz praktyczna nauka przygotowania czarnego naparu jako przygotowanie do zawodu baristy. Po egzaminie wydane zaświadczenie na wzorze MEN 30h. łącznie 60h. Liczba uczestników:13
         
        W roku szkolnym 2019/2020 kursami objęci będą uczniowie z kierunku : Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.
        Uczniowie odbędą następujące szkolenia:
         
        1. brukarz-celem kursu jest nabycie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej umiejętności wykonywania prac brukarskich. Po zakończeniu kursu uczestnik otrzymuje zaświadczenie wraz z suplementem 60h. Liczba uczestników: 10
        2. glazurnik-posadzkarz – celem kursu jest nabycie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej dotyczącej umiejętności wykonywania prac glazurniczo-posadzkarskich.  Liczba godzin  60h. Liczba uczestników:10
        3. monter instalacji i urządzeń sanitarnych – celem kursu jest nabycie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej dotyczącej umiejętności wykonywania montażu instalacji i urządzeń sanitarnych, zaświadczenie zgodnie z zał. nr 5 do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA MEN z dnia 11.01.2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych 60h. Liczba uczestników: 10
         
        Ponadto od tego roku, dzięki doposażeniu jednostki hotelowej w SOSW w sprzęt, meble i urządzenia powstanie ośrodek egzaminacyjny co umożliwi uczniom Branżowej Szkoły I Stopnia nr 1 w Nowogardzie zdawanie egzaminu zawodowego w swojej placówce.
        Projekt jest ogromnym wsparciem dla naszej placówki i sprawia, że kształcenie zawodowe jest atrakcyjne i efektywne czego dowodem  są wysokie wyniki na egzaminie zawodowym i 100% zdawalność.
         

        Realizacja projektu Powiatu Goleniowskiego 8.6 RPO pt. „Szkoły Powiatu Goleniowskiego drogą dynamicznego rozwoju zawodowego” w szkołach kształcenia zawodowego w SOSW Nowogard, w roku szkolnym 2018/2019

                  Projekt realizowany od września 2017r. do czerwca 2021r. w ramach Działania RPZP.08.06.00 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczniów uczestniczących w kształceniu zawodowym i osób dorosłych uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia zawodowego realizowany w roku szkolnym 2018/2019  w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie objął działaniami łącznie 8 uczennic i uczniów Branżowej Szkoły nr 1 i klasy III ZSZ w Nowogardzie. Dzięki wsparciu finansowemu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, uczennice i uczniowie tych szkół zrealizowali zajęcia praktyczne w ilości 156 godzin, za które otrzymali wynagrodzenie. Zajęcia praktyczne realizowane były u pracodawców tj. Zibex Glewice i Willa Zbyszko Nowogard. Uczestnicy projektu i pozostali uczniowie szkoły zawodowych i branżowej podczas zajęć szkolnych kształcenia zawodowego skorzystali z pracowni i warsztatów zawodowych doposażonych z projektu w wysokiej jakości sprzęt, urządzenia i narzędzia. Objęci projektem uczniowie uczestniczyli w   indywidualnym doradztwie edukacyjno-zawodowym w ilości 10 godzin na każdego ucznia. Ponadto w ramach projektu odbyły się w czerwcu sześciogodzinne zajęcia grupowego doradztwa edukacyjno-zawodowe dla uczniów najwyższej klasy zawodowej.  Po dwóch latach realizacji projektu placówka może poszczycić się wyremontowanymi przez uczniów pomieszczeniami szkolnymi w ramach zajęć praktycznych na kierunku Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie pod opieką nauczyciela zawodu pana Adama Żywickiego.

        Także uczniowie kierunku Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej pokazują efekty swojego zawodowego przygotowania poprzez popisy umiejętności  kulinarnych oraz czynności hotelowych w internacie placówki: ścielenie łóżek, zmiana pościeli,  porządkowanie pomieszczeń sypialnianych pod opieką nauczycielek zawodu: pani Doroty Kondraciuk i pani Eweliny Bacy.

        Projekt realizowany będzie jeszcze przez dwa lata co zapewne podniesie  jakość kształcenia zawodowego, zwiększy  perspektywy zawodowe absolwentów i zachęci młodzież do nauki w naszej placówce.

        W roku szkolnym 2019/2020 kierunek Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie da szanse 10 uczniom odbycia trzech atrakcyjnych kursów: posadzkarz-glazurnik, brukarz i monter urządzeń i instalacji sanitarnych.

        Realizacja działań projektowych jest ogromną szansą dla uczniów naszej placówki na pozyskanie dobrej pracy, wykazanie się umiejętnościami oraz zapewnienie sobie dobrego startu w dorosłe życie.

         

         
        REZULTATY REALIZACJI ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH  W RAMACH PROJEKTU
        pt. „Szkoły Powiatu Goleniowskiego drogą dynamicznego rozwoju zawodowego” realizowany w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie.
         
        Projekt realizowany od września 2017r. w ramach Działania RPZP.08.06.00 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczniów uczestniczących w kształceniu zawodowym i osób dorosłych uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia zawodowego przynosi bardzo korzystne efekty zarówno dla uczestników projektu jak i placówki. Przykładem jest wykorzystanie umiejętności nabytych podczas zajęć praktycznych u pracodawcy w pracach remontowych na terenie placówki. Pod opieką nauczyciela zawodu pana Adama Żywickiego, który prowadzi również zajęcia praktyczne wynikające z zakresu przedmiotowego uczniowie w kierunku Monter zabudowy i robot wykończeniowych w budownictwie potrafią wykonać prace remontowe w pomieszczeniach szkolnych od podstaw po wykończeniówkę. Nie jest to łatwa praca i wymaga wiedzy, siły, cierpliwości i chęci, Nabyte umiejętności spowodują, że uczniowie ci będą atrakcyjnymi pracownikami na rynku pracy po zakończeniu nauki w szkole. Już dziś spotykają się z propozycjami  pracy co stanowi bodziec do dalszego kształcenia w zawodzie. Projekt umożliwia dokonanie zapłaty uczniom za zrealizowane godziny zajęć praktycznych co jest dodatkową motywacją do rzetelnej pracy.
         
         
         
        Nowe kaski i kamizelki na zajęciach praktycznych w ramach projektu Powiatu Goleniowskiego 8.6  PRO pt. „Szkoły Powiatu Goleniowskiego drogą dynamicznego rozwoju zawodowego” kontynuowany w powiatowych szkołach kształcenia zawodowego.
        Podczas ostatniego wyjazdu na zajęcia praktyczne u pracodawcy, uczniowie ZSZ i Branżowej Szkoły I St.  przy SOSW w Nowogardzie, biorący udział w zajęciach praktycznych otrzymali od firmy ZIBEX Zakład Remontowo-Budowlany Zbigniewa Zaborowskiego nowe kaski ochronne i kamizelki odblaskowe. Już od dwóch lat możemy liczyć na przedsiębiorcę, który umożliwia uczniom kształcącym się w kierunku: Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie na praktyczną naukę zawodu pod kierunkiem opiekuna praktyk. Ogromne zaangażowanie nauczyciela zawodu pana Adama Żywickiego powoduje, że młodzież chętnie uczestniczy w zajęciach praktycznych i często pożytkuje to na terenie szkoły podczas drobnych remontów.
         
         
        Wyposażenie pracowni i warsztatów w SOSW Nowogard w ramach projektu Powiatu Goleniowskiego 8.6 RPO pt. „Szkoły Powiatu Goleniowskiego drogą dynamicznego rozwoju zawodowego” kontynuowany w powiatowych szkołach kształcenia zawodowego.
        Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie oraz Branżowa Szkoła I nr 1 Nowogard, dzięki wsparciu finansowemu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wzbogaciła się o wyposażenie pracowni i warsztatów dla klas zawodowych III i branżowych I i II.
        Kierunek: Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej
        W związku z tym, że chcemy stworzyć ośrodek egzaminacyjny dla kwalifikacji T1, wyposażyliśmy pracownie w odpowiedni sprzęt. Tworzenie warunków odzwierciedlających naturalne środowisko pracy, właściwe dla nauczanych zawodów jest sprawą priorytetową. Dlatego dzięki realizacji projektu wzbogaciliśmy się o jednostkę hotelową z wyposażeniem:
        wózek obsługi hotelowej pięter z pełnym zestawem, komputer, urządzenie wielofunkcyjne, projektor z ekranem, telewizor min. 47", łóżko z materacem, piorący odkurzacz, pralka automatyczna, biurko, bielizna pościelowa hotelowa z pościelą, stolik na bagaż, komplet ręczników hotelowych, szafka nocna krzesło tapicerowane, regał na bieliznę hotelową, żelazko, deska do prasowania, wieszak, apteczka.
        Pracownię gastronomiczną wyposażyliśmy w:
        komputer zestaw, wizualizer, kuchnię gazową z elektrycznym piekarnikiem, chłodziarko-zamrażarkę, kuchenkę mikrofalową robot kuchenny, naświetlacz do jaj, maszynkę elektryczną, mikser z przystawkami, frytkownicę, garnki, rondel i naczynia kuchenne (durszlak, cedzak, sito, patelnie), krzesła, termometr kuchenny, noże specjalistyczne w tym do carvingu, waga kuchenna, serwis obiadowy, serwis kawowy, bielizna stołowa (obrus, naperon, chusta), serwetniki, tace met., drobny sprzęt produkcyjny (łyżki wazowe, łopatki, tłuczek, praska, tarka, ubijaczka, formy do pieczenia, miarki, naczynia do zapiekania, deski do krojenia, miski), sztućce dla 12 osób,dozownik z mydłem.
        Pozyskaliśmy pracownię gospodarczą – kosiarka akumulatorowa do trawy, opryskiwacz, narzędzia ogrodnicze (sekator, grabie, konewka, motyka), skrzynka z wyposażeniem do prostych napraw, opylacz.
        Kierunek: Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
        Wyposażyliśmy pracownię budowlaną w: projektor z ekranem elektrycznych, pakiet programów biurowych, urządzenie wielofunkcyjne, komputery stacjonarne z oprogramowaniem biurowym i systemem operacyjnym 6 szt., dalmierz laserowy, laserowy miernik odległości do 80m, ploter, pakiet programów do tworzenia prezentacji (licencja na 6 stanowisk).
        Warsztaty szkolne pozyskały - pilarkę obrotową, odkurzacz przemysłowy, szlifierkę oscylacyjną, spawarkę ręczną do spawania wykładzin, przecinarkę do glazury, betoniarkę wolnospadową, szlifierkę kątową do podłóg, szlifierkę do betonu i kamienia, szlifierkę kątowa wysokoobrotową z tarczą diamentową, podnośnik do płyt kartonowo-gipsowych, drabinę rozstawną, stół roboczy, gilotynę do płytek, przecinak stalowy, wiertarkę udarową 1000-1200W wkrętarkę akumulatorową, stół tapeciarski, poziomicę wodną, apteczkę z wyposażeniem, wyrzynarkę i inne.
        Takie wyposażenie pozwala na kształcenie zawodowe w warunkach zbliżonych do przyszłej pracy a wykorzystanie pozyskanych pomocy, narzędzi, środków, sprzętu i urządzeń sprawia, że jesteśmy placówka bardzo dobrze wyposażoną i atrakcyjną dla uczniów szkoły ponadpodstawowej.
         

        Projekt Powiatu Goleniowskiego 8.6 RPO pt. „Szkoły Powiatu Goleniowskiego drogą dynamicznego rozwoju zawodowego” kontynuowany w powiatowych szkołach kształcenia zawodowego.

         

        Projekt realizowany od września 2017r., a kontynuowany od września 2018r.   w ramach Działania RPZP.08.06.00 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczniów uczestniczących w kształceniu zawodowym i osób dorosłych uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia zawodowego. Obejmuje swoim zasięgiem trzy placówki powiatowe: Technikum nr1 w Zespole Szkół nr1 w Goleniowie, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr1 oraz Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1 w Zespole Szkół Specjalnych w Goleniowie, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie oraz  Branżowa Szkoła I nr 1 Nowogard. Dzięki wsparciu finansowemu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i bardzo dobrze układającej się współpracy z Powiatem Goleniowskim,  uczennice i uczniowie tych szkół mają możliwości realizacji staży/praktyk zawodowych z wynagrodzeniem, ukończenia kursów dających kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania dobrze płatnych zawodów,  skorzystania z warsztatów zawodowych i indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym. Ponadto pracownie zawodowe i warsztaty szkolne są doposażone w nowoczesny sprzęt , urządzenia i środki do nauki zawodu. W dniu 10 września 2018r. odbyło się spotkanie zespołu projektowego z  koordynatorem projektu  panią Jowitą Pawlak, która sprawuje nadzór nad realizacją projektu zgodnie z jego założeniami. Zostały omówione istotne sprawy, tj. plan działania na bieżący rok szkolny, regulamin rekrutacji, zadania przetargowe oraz zakres dokumentacji obowiązującej podczas realizacji projektu.  We wszystkich placówkach ruszyła tegoroczna planowa rekrutacja uczennic i uczniów do udziału w działaniach projektowych. Tak jak w poprzednim roku szkolnym uczniowie wezmą udział w stażach/zajęciach praktycznych, w kursach, warsztatach i indywidualnych konsultacjach doradztwa edukacyjno-zawodowego. Ponadto na bieżąco realizowane są działania doposażenia pracowni i warsztatów szkolnych placówek w urządzenia, sprzęt,  narzędzia i materiały zgodnie z rozstrzygnięciami przetargowymi. Zakupione środki trwałe w postaci pomocy dydaktycznych wykorzystywane są nie tylko na zajęciach projektowych ale przede wszystkim na przedmiotach zawodowych i zajęciach praktycznych.  Szkoły kształcenia zawodowego powiatu goleniowskiego dostały ogromną szansę rozwoju, pomocy młodzieży kształcącej się zawodowo, w tym niepełnosprawnej intelektualnie.
        W okresie czterech lat podniesie się jakość kształcenia, zwiększą się perspektywy zawodowe i wzrośnie atrakcyjność placówek. Planowana liczba wykształconych zawodowo i przygotowanych do pracy uczniów, którzy przejdą staże i praktyki u pracodawców  to 298 uczennic i uczniów. O działaniach, efektach i szansach  będziemy sukcesywnie informować na stronach  WWW. szkolnych i  Powiatu Goleniowskiego. Przypominamy, że całkowita wartość projektu to 2303264,85zł.  Realizacja zaplanowana na okres  4 lat, od 2017r. do 2021r.
         
         
        OPIS PRZEBIEGU ZAJĘĆ PRAKTYCZNYCH W ZSZ NR 1 W NOWOGARDZIE
        Od września 2017r. do kwietnia 2018r. w ZSZ nr 1 w SOSW w Nowogardzie realizowane było zadanie z projektu Powiatu Goleniowskiego 8.6 RPO pt. „Szkoły Powiatu Goleniowskiego drogą dynamicznego rozwoju zawodowego”, w ramach którego uczennice i uczniowie dwóch kierunków zawodowych: Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej i Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie odbywali u pracodawcy zajęcia praktyczne w ilości 156 godzin. Uczestnicy zajęć ze względu na bezpieczeństwo i wymogi odprowadzani lub odwożeni byli na zajęcia przez opiekunów. Raz w tygodniu po 6 godzin uczyli się zawodu w naturalnych warunkach, wynikających z charakteru i rodzaju pracy. Przygotowanie do wykonywania przyszłego zawodu poprzedzone była instruktażem danego stanowiska oraz szkoleniem BHP przeprowadzonym przez opiekuna od pracodawcy lub samego szefa. w roku szkolnym 2017/2018 zajęcia praktyczne odbyło łącznie 7 osób, w tym 3 uczennice i 4 uczniów w podziale na kierunki: 4 pracowników pomocniczych obsługi hotelowej, 3 monterów zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Za zdany egzamin teoretyczny i praktyczny oraz wymaganą frekwencję wszyscy otrzymali wynagrodzenie finansowe. Uczestnictwo w projekcie jest ogromną szansą dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie na dobrą pozycje na rynku pracy, solidne przygotowanie teoretyczne i praktyczne.
        Zapraszamy więc absolwentów klas III gimnazjum do rozpoczęcia nauki w naszej szkole branżowej.
         
         

        Kurs Kelnerski  w Branżowej Szkole I Stopnia nr 1  i ZSZ nr1 w Nowogardzie

         

        W dwa weekendy maja tj. 04.05-06.05.2018 i 11.05.-13.05.2018 w Ośrodku Szkolno -Wychowawczym w Nowogardzie odbył się kurs kelnerski dla uczennic i uczniów z  Branżowej Szkole I Stopnia nr 1  i ZSZ nr1 w Nowogardzie w ramach projektu 8.6 RPO pt. Szkoły Powiatu Goleniowskiego drogą dynamicznego rozwoju zawodowego”. 13 uczestników kursu nabyło wiedzę na temat : charakterystyka pracy kelnera, wyposażenie Sali konsumenckiej, podstawy wiedzy sommelierskiej. Uczestniczki  i uczestnicy zdobyli praktykę w nakrywaniu stołu, w obsłudze gości przy stole, komunikacji sala-kuchnia, noszeniu zastawy stołowej, serwowaniu potraw. Kurs zakończony został 13 maja egzaminem teoretycznym i praktycznym. Wszyscy zdobyli zaświadczenie i certyfikat odbycia 30 godzin kursu kelnerskiego.
        W roku szkolnym 2017/2018 zrealizowane  zostały zaplanowane kursy dla kierunku Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej
         
         
         

        Kurs BARISTY w Branżowej Szkole I Stopnia Nr 1 I ZSZ Nr 1 W Nowogardzie.

        W naszej placówce, w weekendy 09.02-11.02.2018 i 16.02-18.02.2018r. realizowany był Kurs Baristy dla uczennic i uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia nr 1 i ZSZ nr 1, kierunek: pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, którzy są beneficjentami projektu „Szkoły Powiatu Goleniowskiego drogą dynamicznego rozwoju zawodowego”. Projekt realizowany jest przez Powiat Goleniowski, finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Trzynastu uczestników (10 K i 3M) odbyło 30 godzin kursu, w ramach którego nabyli oni wiedzę na temat gatunków, uprawy, zbiorów, i obróbki ziaren kawy. Na zajęciach praktycznych uczestnicy poznali techniki przygotowania kawy, spieniania mleka oraz nabyli umiejętności obsługi urządzeń do parzenia kawy. Poznali także sposoby podawania napoju kawowego gościom.

        Cała trzynastka pozytywnie zaliczyła egzamin teoretyczny i praktyczny. Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia ukończenia kursu i certyfikat nabycia umiejętności do samodzielnej pracy w kawiarni.

        Kurs CARVINGU  realizowany w ramach projektu  Powiatu Goleniowskiego 8.6 RPO pt. „Szkoły Powiatu Goleniowskiego drogą dynamicznego rozwoju zawodowego” realizowany w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie

        Uczennice i uczniowie ZSZ i Branżowej Szkoły I Stopnia w Nowogardzie w dwa kolejne weekendy (8.112-10.12 i 15.12-17.12) uczestniczyli w kursie Carvingu/zdobieniu potraw w ramach projektu Powiatu Goleniowskiego 8.6 RPO pt. „Szkoły Powiatu Goleniowskiego drogą dynamicznego rozwoju zawodowego” współfinansowanego z Funduszy Europejskich. Zajęcia, w wymiarze 40 godzin  odbyły się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie.  Młodzież miała zapewnione: kurs, warunki lokalowe, noclegi, wyżywienie oraz przewóz do domu po zakończonym kursie. Kurs prowadzony był przez zdolnych i nagradzanych instruktorów carvingu (rzeźbienie w owocach i warzywach) z Firmy Gniech-Carving. Uczestnicy nabyli umiejętności wykrawania, krojenia, ozdabiania, tworzenia dekoracji z warzyw i owoców. Kurs zakończył się testem egzaminacyjnym napisanym przez 13 uczestniczek i uczestników. Test wypadł dla wszystkich pomyślnie co spowodowało uzyskanie certyfikatu obejmującego, na poziomie podstawowym sztukę tworzenia dekoracji kwiatowych, tajskiej sztuki carvingu oraz elementy rzeźby przestrzennej. Zajęcia nie tylko przyniosły wiedzę i umiejętności ale stanowiły ciekawy element edukacji zawodowej przyszłych pracowników pomocniczych obsługi hotelowej

         
        Realizacja Projektu Powiatu Goleniowskiego 8.6 RPO pt. „Szkoły Powiatu Goleniowskiego drogą dynamicznego rozwoju zawodowego”
        W naszej szkole realizowane są zadania wynikające z założeń projektu skierowanego dla uczennic i  uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1 i Branżowej Szkoły I Stopnia nr 1 w Nowogardzie. Do projektu przystąpili uczniowie wybierani zgodnie z regulaminem rekrutacji. W chwili obecnej odbywają się zajęcia praktyczne, w dwóch kierunkach:
        1. Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, w tym kierunku zajęcia praktyczne odbywają 3 uczennice i 1 uczeń. Zajęcia praktyczne realizowane są w restauracji i hotelu Kamena w Nowogardzie. Praktykanci mają do odbycia 156 godzin zajęć w roku szkolnym 2017/2018..
        2. Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, w tym kierunku zajęcia praktyczne realizuje 3 uczniów, którzy uczą się zawodu   na budowach i inwestycjach realizowanych przez firmę Zibex. Zakład remontowo-budowlany.
                Praktykanci mają do odbycia 156 godzin zajęć w ciągu roku szkolnego.
          Jeszcze w tym roku, do grudnia 2017r. uczennice i uczniowie ( 13 osób) z kierunku Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej odbędą pierwszy kurs. Będzie to kurs carvingu, czyli zdobienia potraw. Dzięki wsparciu finansowemu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego młodzież nie ponosi kosztów za szkolenia, praktyki, doradztwo czy kursy. Bardzo istotne jest także doposażenie placówki w ramach projektu,  w nowoczesny sprzęt, urządzenia, narzędzia i materiały, które spowodują powstanie komfortowych warunków nauki zawodu i dadzą młodzieży możliwość zaistnienia na rynku pracy jako efektywny pracownik.
        Uczestnicy projektu od listopada 2017r. objęci są również indywidualnym doradztwem edukacyjno-zawodowym.

        Regulamin_rekrutacji.docx

         
         
         
         
         
         

        Projekt Powiatu Goleniowskiego 8.6 RPO pt. „Szkoły Powiatu Goleniowskiego drogą dynamicznego rozwoju zawodowego” realizowany w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie.

        Projekt realizowany od września 2017r. w ramach Działania RPZP.08.06.00 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczniów uczestniczących w kształceniu zawodowym i osób dorosłych uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia zawodowego obejmuje swoim zasięgiem trzy placówki powiatowe: Technikum nr1 w Zespole Szkół nr1 w Goleniowie , Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr1 w Zespole Szkół Specjalnych w Goleniowie(obecnie Branżowa Szkoła nr 1 w Goleniowie). Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie, obecnie Branżowa Szkoła nr 1 Nowogard. Dzięki wsparciu finansowemu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, uczennice i uczniowie tych szkół mają możliwości realizacji płatnych praktyk zawodowych, ukończenia kursów dających kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania dobrze płatnych zawodów,  skorzystania z warsztatów zawodowych i indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym. Ponadto pracownie zawodowe i warsztaty szkolne  zostaną doposażone w nowoczesny sprzęt , urządzenia i środki do nauki zawodu. Koordynatorem projektu jest pani Jowita Pawlak, która sprawuje nadzór nad realizacją projektu zgodnie z jego założeniami. W skład zespołu projektowego wchodzą specjalistki ds. organizacyjno – administracyjnych: pani Wioletta Mączkowska (TZS  nr 1 Goleniów), Jolanta Paś ( ZSZ  Goleniów) i Elżbieta Ceranka (ZSZ Nowogard). Ponadto specjalistą ds. zamówień publicznych jest pan Andrzej Siwy a specjalistą ds. rozliczeń finansowych jest pani Aneta Mazur – Tomasiak.  Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Nowogardzie, w skład  którego wchodzi,  powstała we wrześniu Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1 ( KL. I ) ,  II ZSZ  i  III klasa  ZSZ , bierze udział w projekcie w obszarze dwóch kierunków kształcenia: Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej i Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Uczniowie i uczennice tych kierunków  będą uczestniczyć w kursach: kelnerskim, baristycznym  i zdobienia potraw oraz w kursach  budowlanych: glazurnik - posadzkarz, brukarz czy monter instalacji i urządzeń sanitarnych. Uczennice i uczniowie  już rozpoczęli płatne zajęcia praktyczne u lokalnych przedsiębiorców a wkrótce doposażona placówka stworzy warunki nauki zawodu zbliżone do rzeczywistych, tak by wypuścić absolwentów przygotowanych do podjęcia pracy na rynku lokalnym i zwiększyć ich atrakcyjność dla przyszłego pracodawcy. Uczestniczki i uczestnicy projektu będą również pod opieką doradcy zawodowego, który pomoże w opracowaniu Indywidualnego Planu Działania.

        W okresie czterech lat podniesie się jakość kształcenia, zwiększą się perspektywy zawodowe i wzrośnie atrakcyjność placówki.  O realizacji działań, efektach i perspektywach będziemy sukcesywnie informować.

         
      • SPOŁECZNIK 2017

      •  
        Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. rozpoczęła realizację zadania publicznego pn. „Program Społecznik – zachodniopomorski system wspierania inicjatyw oddolnych”. Zadanie jest finansowane na mocy umowy podpisanej z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. W ramach projektu Stowarzyszenie „NASZE SZANSE”, działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Nowogardzie otrzymało mikrodotację, w ramach której będzie realizowany projekt „Aktywność kulturalna jako alternatywna forma profilaktyki uzależnień” w terminie od 10.09.2017 r. do 30.11.2017 r. Projekt skierowany jest do uczniów klas IV – VII SOSW i ma na celu m.in. rozbudzanie oraz rozwijanie własnych zainteresowań, uwrażliwianie na dobra kultury a także wyrabianie poczucia odpowiedzialności za zachowanie w miejscach kultury. Realizacja celów nastąpi poprzez wyjazdy uczniów do miejsc kultury: teatru, filharmonii, opery oraz kina
      • „PZU Z KULTURĄ”

      • SOSW jako partner stowarzyszenia „NASZE SZANSE” przystąpił do konkursu projektów „PZU z Kulturą” 2015. Celem konkursu jest ułatwienie dzieciom i młodzieży szkolnej  z małych miejscowości  dostępu do szeroko pojętej kultury.  Nauczycielki Marzanna Kaczmarska i Aneta Nowak  napisały projekt pod nazwą Młodzi kulturalni choć niepełnosprawni i wypełniły wniosek o dotację. Projekt się spodobał  i znalazł się wśród 35 zwycięzców.
        Dzięki pozyskanym pieniądzom zaplanowanych zostało pięć wyjazdów. Będą to 2 wycieczki połączone ze  zwiedzaniem miejsc kultury i dziedzictwa narodowego tj. Skansen Słowian w Wolinie, Fort Gerharda w Świnoujściu, Muzeum Chleba w Ustroniu Morskim czy też Muzeum Maszoperia i latarnia morska w Kołobrzegu oraz 3 wyjazdy o charakterze kulturalno – rozrywkowym do kina, filharmonii i teatru lalek.Realizacja projektu rozpoczęła się w maju, a zakończy w grudniu 2015 r.
         
        Pierwsze spotkanie z kulturą - 16.06.2015r.
        Dzieci  z klas I-III oraz ZET ze szkoły podstawowej przy SOSW w Nowogardzie wyjechały na wycieczkę, podczas której zwiedziły Skansen Słowian i Wikingów na wyspie Wolin, uczestniczyły w  przeszkoleniu wojskowym w Forcie Gerharda w Świnoujściu oraz zobaczyły „dom na głowie” w Międzyzdrojach. Miały też okazję przespacerować się promenadą i molo w tej pięknej, nadmorskiej miejscowości. Wycieczka dostarczyła dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.
         
        29 września 2015 r. odbyła się druga wycieczka o charakterze krajoznawczym. Tym razem do Kołobrzegu i Ustronia Morskiego. W Kołobrzegu wiele radości sprawiła dzieciom wizyta w muzeum „MASZOPERIA”, które zwiedza się w okularach trójwymiarowych. Pracownik muzeum ciekawie opowiadał o życiu dawnych ludów Maszoperów, którzy mieszkali w miejscowościach nadmorskich i trudnili się połowem ryb. Dzieci dowiedziały się o ich codziennych zajęciach, ciężkiej pracy, a także zabawach i przyjemnościach. Następną atrakcją naszej wycieczki było wejście na latarnię morską. Ładna pogoda zapewniła nam doskonałą widoczność aż po horyzont. W Ustroniu Morskim dzieci poznały tajniki pieczenia chleba i bułek w Skansenie Chleba. Mogły też samodzielnie wykonać i udekorować bułki, które zostały upieczone w starym piecu chlebowym. W skansenie uczestnikom wycieczki zapewniono smaczny posiłek. Dzieci wróciły do domów pełne niezapomnianych wrażeń.
        galeria
         
        W październiku dzieci miały możliwość obejrzenia w Teatrze Lalek "Pleciuga" w Szczecinie przedstawienia pt." Calineczka". Mimo, że baśń dobrze im znana, wywołała wiele emocji. Wyjazd zakończył się posiłkiem w McDonald's. Zestawy dziecięce z zabawkami zapewniły kolejną radość.
         
        W listopadzie kolejny wyjazd. Tym razem do Filharmonii Szczecińskiej. To dopiero było przeżycie! Nie dość, że budynek zachwycił swoją wielkością i architekturą, to jeszcze cudowne warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży pt. "DoNuta taktuje. Na cztery ". Profesjonalni muzycy zaprezentowali instrumenty muzyczne z różnych zakątków świata, bardzo ciekawie o nich opowiadali, na niektórych pozwolili dzieciom zagrać, a na koniec wspólnie z nimi wykonali utwór muzyczny. Należą się im wielkie brawa. Przed powrotem do szkoły uczniowie zjedli posiłek w KFC.
         
        W grudniu był ostatni wyjazd - do kina na film pt." Dobry dinozaur". Niektóre dzieci po raz pierwszy oglądały film w 3D i wyszły z kina pod wielkim wrażeniem. Po seansie wszyscy mieli możliwość zjeść ulubioną pizzę w "Pizza Hut". I ten wyjazd można uznać za udany. Dodatkową atrakcją było korzystanie z windy, schodów ruchomych oraz oglądanie ślicznych dekoracji świątecznych.
         
        Dzięki projektowi piętnastu uczniów z niepełnosprawnością intelektualną miało możliwość:
        - obejrzeć spektakl teatralny "na żywo", zobaczyć film w 3D oraz posłuchać muzyki w prawdziwej filharmonii. W konsekwencji tych działań potrafią rozróżniać i nazywać formy (film, sztuka teatralna, koncert) oraz obiekty kulturalne (kino, teatr, filharmonia). Wiedzą, że w ich regionie można miło i kulturalnie spędzać czas wolny;
        - poznać ciekawe miejsca w regionie zachodniopomorskim: Skansen Słowian i Wikingów oraz podziemne miasto w Wolinie, Fort Gerharda w Świnoujściu, Skansen Chleba w Ustroniu Morskim oraz Muzeum 6D "Maszoperia" i latarnię morską w Kołobrzegu. Dzięki temu poznali fragment przeszłości kulturowej swojego regionu, a także jego osiągnięcia kulturalne. Już wiedzą, że obszar zachoniopomorski ma nie tylko swoją historię, ale również ciekawe miejsca do zwiedzania.
         
        Wkład własny projektu został dofinansowany przez Gminę Nowogard.
        Założone rezultaty projektu zostały  zrealizowane.
      • ODPAKOWANI

      • SOSW przystąpił do ogólnopolskiego projektu aktywnej edukacji ekologicznej oraz kampanii informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Odpakowani”. Celem akcji jest wzrost świadomości ekologicznej w zakresie gospodarki odpadami opakowaniowymi wśród dzieci w wieku od 6 do 12 lat oraz ich opiekunów. Od października 2015 do końca czerwca 2016 r. uczniowie naszego Ośrodka będą rozwijać swoje zainteresowania przyrodnicze oraz uczyć się, jak właściwie i świadomie dbać o czystość naszej planety, zaczynając od siebie i swojego najbliższego otoczenia. Przez cały rok szkolny, poprzez konkursy z nagrodami, darmowe pomoce dydaktyczne, atrakcyjne publikacje, gry, zabawy i filmy dla dzieci będziemy rozpoznawać odpady i je segregować, ale również poznamy sposoby na wykorzystanie tego, co na pierwszy rzut oka jest bezużyteczne. Projekt rozbudza ciekawość i podnosi świadomość ekologiczną młodego pokolenia, prezentuje dobre praktyki, a także rozwija zachowania prospołeczne, pobudza kreatywność i buduje pozytywny trend wokół segregacji opakowań, która od dziś ma kojarzyć się wyłącznie z czymś przyjemnym, pożytecznym, a nawet opłacalnym. Koordynatorem projektu w szkole jest p. Joanna Sosnowska
      • WINIARY „ŻYJ SMACZNIE I ZDROWO”

      • W listopadzie nasz Ośrodek dołączył do ogólnopolskiego programu edukacyjnego o zdrowym odżywianiu pod nazwą „Żyj smacznie i zdrowo” organizowanego przez firmę WINIARY. Głównym celem programu jest promocja wśród młodzieży gimnazjalnej zasad zdrowego i świadomego komponowania smacznych i zdrowych posiłków. Pokazanie młodzieży różnorodności dostępnych produktów oraz pokarmów, dzięki którym, możliwy jest kompromis pomiędzy jedzeniem zdrowym i smacznym. Utrwalanie odpowiedzialnych postaw związanych z niemarnowaniem jedzenia, z prawidłowym oraz świadomym kupowaniem, przygotowywaniem i przechowywaniem żywności. Akcja ma zachęcić uczniów do regularnego spożywania pełnowartościowych posiłków. Koordynatorem projektu w SOSW jest p. Joanna Sosnowska. Szkoła otrzymała bezpłatne materiały dydaktyczne, wśród nich znajdują się książki kucharskie z prostymi przepisami, które każdy uczeń może wykonać samodzielnie w domu.