• UWAGA

      •  
        Prosimy o nie przekazywanie pieniędzy z 1% na konto
        Stowarzyszenia NASZE SZANSE
         
      • WESOŁYCH ŚWIĄT

      • BROSZURA DLA RODZICÓW

      • Publikacja broszury  dla rodzica dziecka niepełnosprawnego z województwa zachodniopomorskiego pt.
         „Kochani! Jestem, chcę, myślę, czuję”
        Zadanie publiczne współfinansowane ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego zostało zrealizowane. Wydane i rozpowszechnione zostało 5000 egzemplarzy broszury dla rodziców lub opiekunów dziecka niepełnosprawnego, którą opracowały słuchaczki studiów podyplomowych  kierunek Oligofrenopedagogika na Collegium da Vinci Poznań, oddział zamiejscowy w Szczecinie. W ramach zajęć pracowały nad  broszurą na bazie własnych doświadczeń, nabytej wiedzy i umiejętności. Stowarzyszenia „NASZE SZANSE” działające przy SOSW w Nowogardzie  i współpracujące z Collegium Da Vinci oddział zamiejscowy w Szczecinie, ukierunkowane na działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin, podjęło się realizacji zadania propagowania nieodpłatnej Broszury dla rodzica dziecka niepełnosprawnego z województwa zachodniopomorskiego pt. „Kochani! Jestem, chcę, myślę, czuję”. Napisana ona została w sposób bardzo przystępny i przyjazny dla osoby czytającej. Narratorem jest niepełnosprawny chłopiec, który przeprowadza rodziców, rodzeństwo, dalszą rodzinę, kolegów i sąsiadów przez trudny temat radzenia sobie z pojawieniem się w rodzinie i otoczeniu dziecka z niepełnosprawnością i uczy jak szczęśliwie  i normalnie żyć. Końcowe rozdziały  są cenną wskazówką w wyborze przedszkola czy szkoły. Broszura zawiera informacje o instytucjach, stronach internetowych,  które może wykorzystać każdy rodzic czy opiekun zamieszkujący Szczecin czy tereny województwa zachodniopomorskiego w celu szybkiej pomocy, wsparcia i porady. Stanowi również wygodny notatnik z miejscem na wpisanie adresów, kontaktów, czy ważnych uwag. Wydanie broszury ma służyć, tym którym dopiero co urodziło się dziecko z niepełnosprawnością - zszokowanym, samotnym i zagubionym rodzinom w odzyskaniu wiary, chęci życia i walki w codziennych sprawach. Jest napisany z sercem, dostępnym językiem i krótko, jako monolog dziecka do swojego najbliższego środowiska. Zadaniem stowarzyszenia było rozpowszechnienie broszury w formie papierowej w nakładzie ok. 5000 egzemplarzy w ponad 150 a dokładnie w 168 (wartość dodana) instytucjach województwa zachodniopomorskiego, które mają bezpośredni kontakt z rodzicami, opiekunami czy bliskimi dzieci z niepełnosprawnością i podejmą się przekazania egzemplarza darmowej broszury każdemu rodzicowi, który pojawi się w instytucji z problemem radzenia sobie z niepełnosprawnością swojego dziecka. Broszury zostały wysłane lub dostarczone osobiście do poradni psychologiczno-pedagogicznych, opiek społecznych, szpitali na oddział położniczy, przychodni pediatrycznych. Niedługo paczki dotrą do powyższych instytucji. O pomoc poprosiliśmy poradnie w miejscowościach województwa zachodniopomorskiego, to na ich adres skierowaliśmy paczki. Proszę się kontaktować z poradnią w państwa mieście.
        Napisanie, pozyskanie środków, wydanie przez wybraną drukarnię zapakowanie w paczki do wysłania oraz rozpowszechnienie broszury  to był czas intensywny, wymagający zaangażowania wielu ludzi dobrej woli, którym serdecznie dziękujemy.
        A broszurę bardzo polecamy osobom zainteresowanym, tym do których nie dotrze broszura w wersji papierowej zachęcamy do skorzystania z wersji online na fb stowarzyszenia naszeszanse i stronie WWW.soswnowogard.edupage.org już od DZIŚ.
         
      • PODWÓRKOWY WORKOUT

      • Stowarzyszenie NASZE SZANSE  zrealizowało projekt, który był szeroko poparty przez znajomych, przyjaciół i sprzymierzeńców w wakacyjnej akcji internetowej  poparcia inicjatywy „Podwórkowy Workout” zgłoszonej w ramach akcji PZU Pomoc To Moc. Za co jeszcze raz wszystkim internautom dziękujemy. Dzięki poparciu, Stowarzyszenie NASZE SZANSE otrzymało środki finansowe na realizację projektu. Urządzony teren rekreacyjny „Podwórkowy Workout” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie służyć ma  wychowankom placówki mieszkającym w internacie, uczniom podczas przerw i zajęć wychowania fizycznego oraz lokalnej społeczności, tej która zechce zadbać o zdrowie, kondycję, ładną sylwetkę i prawidłową postawę. Z urządzeń mogą korzystać mieszkańcy Nowogardu zgodnie z przeznaczeniem i regulaminem. Plac rekreacyjny jest dostępny i bezpieczny. Nadzorowany przez pracowników placówki i dozorców nocnych. Ma służyć długie lata, dlatego będziemy o niego dbać i nadzorować.
      • PODZIĘKOWANIA

      • Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1 i Branżowej Szkoły I Stopnia z kierunku monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie składają serdeczne podziękowania Stowarzyszeniu „NASZE SZANSE” za zakup  artykułów do pracowni budowlanej. Zakupiono papier ścierny do szlifierki oscylacyjnej, brzeszczoty do wyrzynarki, worki do odkurzacza przemysłowego oraz zszywki do takera. Materiały oraz narzędzia będą wykorzystywane podczas  zajęć praktycznych i naszych szkolnych remontów.
      • DOPOSAŻENIE KLAS I PRACOWNI

      • Stowarzyszenie NASZE SZANSE ufundowało do każdej klasopracowni Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Nowogardzie przybory potrzebne do zajęć dydaktyczno - rewalidacyjnych i praktycznych. Zakupiono m.in. artykuły papiernicze (bloki, wycinanki, kolorowy papier, nożyczki, kleje, długopisy, ołówki, kredki itp.), gry edukacyjne (Mały konstruktor, Fantastyczne laboratorium, Jenga, 5 sekund i inne) , głośniki do laptopa. Zakupiono także mop i żelazko dla klas SPDP i Branżowej.

      • POMOC CHORYM DZIECIOM

      • Stowarzyszenie NASZE SZANSE postanowiło zakupić zabawki dla dzieci chorych przebywających na oddziale hematologii w Szczecinie. Skoro my otrzymujemy pomoc i wsparcie dobrych ludzi to również możemy dać trochę radości dzieciom w okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
      • WYJAZD NA REWIĘ NA LODZIE

      • Wychowankowie SOSW uczestniczyli w przepięknym przedstawieniu, na które mogli się wybrać dzięki dofinansowaniu Stowarzyszenia NASZE SZANSE. Stowarzyszenie sfinansowało bilety na rewię oraz przejazd pociągiem.
      • WYCIECZKA DO BAZY LOTNICTWA


      • W dniu 21 listopada 2018 r. dzieci i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Nowogardzie, wraz z opiekunkami Panią Asią Kowalczyk i Panią Bogusią Szturo wybrała się na długo wyczekiwaną wycieczkę do 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Jest to lotnisko wojskowe i obowiązywały nas szczególne zasady zachowania i ostrożności. 
        Celem wycieczki było :
        1. Zapoznanie dzieci z powietrznymi środkami lokomocji;
        2. Zapoznanie dzieci z rolami społecznymi pełnionymi przez żołnierzy;
        3. Zapoznanie dzieci z godłem, flagą. Odszukiwanie symboli narodowych na mundurze, sztandarach i samolotach wojskowych;
        4. Wdrażanie dzieci do właściwego odnoszenia się do symboli narodowych;
        5. Dostarczenie radości dzieciom z możliwości kontaktu z samolotem, kabina pilota.
        Przed wejściem na lotnisko czekał na nas przewodnik, pan Jacek Daśko, rzecznik prasowy Bazy. Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w Sali Tradycji, w której dzieci zobaczyły modele samolotów, mundury galowe i ćwiczebne żołnierzy, sztandary, makietę całego lotniska oraz zdjęcia. Tam pan przewodnik zapoznał dzieci z historią 21. BLT, opowiedział o dowódcach Bazy i codziennej służbie w tej jednostce wojskowej. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści oraz zadawali mnóstwo pytań. Następnie udaliśmy się na płytę lotniska oraz zwiedzaliśmy hangary służące do napraw samolotów. Tam z bliska mogliśmy się przyjrzeć stojącym statkom powietrznym. Każdy miał możliwość siąść za sterami samolotu ISKRA. Uczniowie otrzymali skromne upominki związane z 21.Bazą Lotnictwa Taktycznego. Wycieczka dostarczyła dzieciom mnóstwo wrażeń.

        Serdeczne podziękowania dla Stowarzyszenia NASZE SZANSE , które sfinansowało nam dojazd w obie strony.
      • KONFERENCJA WOJEWÓDZKA

      • 17 października 2018r. w Dworku Kulice odbyła się Wojewódzka Konferencja Naukowa pt.” Człowiek jest powołany do wolności” zorganizowana przez Specjalistyczną Poradnię Terapeutyczną i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Nowogardu. Wsparcie finansowe konferencji udzielone zostało przez Starostę Goleniowskiego Pana Tomasza Kulinicza i Stowarzyszenie „NASZE SZANSE”. Wspomogli również sponsorzy, którym serdecznie dziękujemy. Konferencja planowana była już w zeszłym roku szkolnym w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, wpisana była w kalendarz imprez miasta i miała odbyć się w Nowogardzkim Domu Kultury jednak włodarz miasta Burmistrz Nowogardu Pan Robert Czapla nie wyraził zgody na to, by konferencja dla nowogardzkich nauczycieli, pedagogów, dyrektorów szkół i dyrektorów instytucji związanych z oświatą gminy Nowogard odbyła się w miejscu kultury dostępnemu dla „wszystkich” nie podając powodu swojej decyzji.
        Mimo kłopotów lokalowych udało nam się przeprowadzić konferencję w miejscu urokliwym i przyjaznym. Na konferencję przybyło 70 zaproszonych gości reprezentujących instytucje mocno związanie z troską o zdrowie, rozwój psychiczny i godne życie człowieka w kontekście szeroko rozumianej wolności. Zaprezentowane wykłady to:
        1. „Kto powołuje nas do wolności” wykładowca p. Anna Borkowska – psychoterapeutka, trener, szkoleniowiec i mentor.
        2. „Samopoznanie to fundament wewnętrznej wolności” wykładowca p. Kamila Banaś- pedagog, socjoterapeutka, psychoterapeuta psychodynamiczny.
        3. „Psychoterapia w służbie wolności” wykładowca p. Adrianna Skaza – socjolog, psychoterapeuta.
        4. „Wolnosć- aspekt psychologiczny” wykładowca p. Bożena Kawicka – psycholog z tytułem Profesora Oświaty
        5. „Resocjalizacja droga do wolności” wykładowca p. Edyta Gulbinowicz- psycholog, zastępca dyrektora ZK w Nowogardzie
        Wysoki poziom wykładów, interesujące treści oraz dostępny język przekazu sprawiły, że słuchacze z ogromnym zaciekawieniem odbierali przekaz i nie szczędzili pochwał. Czas między wykładami uświetniali uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowogardzie prezentując :
        1. Utwór muzyczny Michała Lorenca „ Taniec Eleny” na instrumentach muzycznych: dzwonki chromatyczne, grzechotki i bongosy.
        2. Taniec „ Barwy narodowe”
        3. Taniec „ Mury” do utworu Jacka Kaczmarskiego „Mury”
        4. Film o Zbigniewie Herbercie
        Słodki poczęstunek, kawa i herbata pozwoliły na prowadzenie ciekawych rozmów między gośćmi podczas przerw. A przepiękne słońce wywołało radosny nastrój i miłą atmosferę. Dziękujemy za udział i zapraszamy na następne spotkania. Do zobaczenia.
        Szczegółowa relacja z konferencji wraz ze zdjęciami na stronie www.soswnowogard.edupage.org
      • NOWE MAGNETOFONY

      • 15 października uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Nowogardzie, którzy jednocześnie są podopiecznymi naszego Stowarzyszenia otrzymali nowe magnetofony. Sprzęt audio będzie bardzo pomocny w pracy rewalidacyjnej oraz dydaktycznej. Stowarzyszenie NASZE SZANSE zakupiło magnetofony za pozyskane środki z podatku 1% za 2017r.