• STOWARZYSZENIE 2013/2014

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • I WOJEWÓDZKA KONFERENCJA „SZKOŁA RÓWNYCH SZANS”

      • 4 czerwca 2014r. w naszym ośrodku odbyła się konferencja dla nauczycieli, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych i rodziców, mająca na celu pokazanie naszej placówki, jako miejsca naprawdę przyjaznego dzieciom. Swoją obecnością zaszczycili nas też przedstawiciele władz: P. Krzysztof Rembowski Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty, P. Tomasz Kulinicz Wicestarosta Powiatu Goleniowskiego i P. Robert Czapla Burmistrz Nowogardu.
        Po uroczystym powitaniu przez panią dyrektor – p. J. Wardzińską, przedstawiciele władz powiedzieli kilka ciepłych słów na temat naszej placówki, po czym odsłonili tablicę umieszczoną przy wejściu do ośrodka: ”SZKOŁA ODKRYWCÓW TALENTÓW”, a nasi uczniowie potwierdzili to później swoim występem artystycznym.
        Zgromadzeni goście mieli okazję poznać historię SOSW oraz atmosferę w nim panującą. Po przedstawieniu charakterystyki naszych podopiecznych, zostały zaprezentowane metody i formy pracy rewalidacyjnej funkcjonujące w naszej szkole.
        Najciekawsza okazała się debata z rodzicami prowadzona przez p. pedagog. Szczerość wypowiedzi wzruszyła wszystkich obecnych.
        Całość dopełnił poczęstunek przygotowany przez nauczycieli i uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy.
      • VII BIENNALE WIEDZY EKOLOGICZNEJ

      • Dnia 20 maja 2014 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbyło się VII Biennale Wiedzy Ekologicznej pod hasłem „Środowisko ponad wszystko” w ramach XIII Ogólnopolskim i IX Międzynarodowym Festiwalem Filmów Ekologicznym im. Macieja Łukowskiego „EKOFILM 2014”. Organizatorami imprezy jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i Stowarzyszenie „NASZE SZANSE”.
        Głównym celem Biennale jest rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody, oraz integrowanie dzieci niepełnosprawnych. Przygotowania do tej imprezy trwają długo i pochłaniają wiele czasu i wysiłku, ale to wszystko po to, aby zapewnić dzieciom wspaniałą zabawę.
        W tym roku w naszej placówce gościliśmy uczniów wraz z opiekunami ze Szkół i Ośrodków z Goleniowa, Tanowa i Świnoujścia.
        Serdecznie witając zgromadzonych, Pani Dyrektor Joanna Wardzińska wyraziła swoją radość z kolejnej możliwości wspólnego spotkania. Następnie nasi młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności teatralne i taneczne. Po gromkich brawach nadszedł czas na część konkursową, w której uczniowie mogli wykazać się wiedzą z zakresu przyrody i ekologii, oraz sprawnością fizyczną. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe: klasy 1-3, 4-6 i Gimnazjum. Każda kategoria miała do wykonania inne zadania przygotowane przez naszych nauczycieli, które oceniane były przez bezstronną komisję. Wszyscy uczestnicy i opiekunowie zostali wyróżnieni i nagrodzeni.
        Korzystając z pięknej pogody wszyscy udaliśmy się na zewnątrz. Nauczyciele podczas rozmów opowiadali o swojej pracy. Natomiast dzieci miały możliwość bliższego zapoznania się z uczniami z innych szkół, podczas wspólnej zabawy.
        Na wszystkich uczestników Biennale czekał ciepły posiłek w postaci grochówki i grilla oraz słodki poczęstunek - pączki i lody.
        Wszyscy zaproszeni goście opuścili naszą szkołę ze szczerym uśmiechem na twarzy, który jest dla nas najlepszą nagrodą za trud, który wkładamy w przygotowanie naszego Biennale.
        Dziękujemy wszystkim za przybycie, za wspólną zabawę i miłe chwile spędzone razem.
        Serdeczne podziękowania składamy:
        • Burmistrzowi Nowogardu,
        • Sklepowi Sportowemu p. Małgorzaty Kubickiej,
        • Firmie „Betmix - p. Tomaszowi Rączce
        • Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych z Warszawy,
        • Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej ze Szczecina,
        • Nadleśnictwu Nowogard,
        • Firmie „Lodos” p. Krystyny Sachryń,
        • Piekarni-Ciastkarni p. Waldemara Pędziszczaka,
        • Sklepowi Spożywczo-Przemysłowemu p. Józefa Sosnowskiego,
        • Hurtowni Ogrodniczej „Garden” p. Marioli Szatanik,
        • Producentowi Kwiatów Szklarniowych „KOC-FERM” ze Szczytników;
        • Hurtowni Artykułów Spożywczych i Przemysłowych p. Czesława Sowy,
        • Szkółce „Viburnum” p. Łucji Swiłło z Kłodzina k./Przelewic,
        • Polsko-Niemieckiej Szkółce Drzewiarskiej Fischer z Sokolników,
        • Kwiaciarni p. Furmańczyk.
      • IV NOWOGARDZKI KONKURS ORTOGRAFICZNY

      • rozstrzygnięty! Tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Nowogardzkiej przysługuje pani Agnieszce Biegańskiej-Sawickiej, która popełniła najmniej błędów. Gratulujemy! Burmistrz Nowogardu wręczył zwyciężczyni laptopa, a ona przekazała go Stowarzyszeniu na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych „NASZE SZANSE” z przeznaczeniem na licytację, która odbędzie się podczas kolejnego balu charytatywnego.
        W tym roku było mniej uczestników, ale atmosfera tak samo miła i gorąca. Treść dyktanda nie była bardzo trudna, ale mogła zaskoczyć niektórymi wyrazami, np. przedzierzgnęli, szczeżuja, haubica.
        Organizatorzy konkursu, czyli członkowie stowarzyszenia „NASZE SZANSE” bardzo dziękują za udzieloną pomoc:
        • Burmistrzowi Nowogardu za ufundowanie nagrody,
        • p. dyrektor i pracownicom Miejskiej Biblioteki Publicznej za gościnę i życzliwość,
        • „Dziennikowi Nowogardzkiemu” za patronat medialny.
        Członkowie Stowarzyszenia „NASZE SZANSE”
      • BAL CHARYTATYWNY

      • „Niech żyje bal, bo to życie, to bal jest nad bale…”
        Bal Charytatywny zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych „NASZE SZANSE”, działające przy naszej placówce, pokazał, że wspólna zabawa jest ważnym elementem życia. Organizatorzy włożyli dużo pracy w przygotowanie imprezy, a goście okazali duże zainteresowanie udzieleniem wsparcia finansowego. I jedni, i drudzy są zadowoleni.
        Wszyscy byli zaskoczeni dekoracją, która pozwoliła poczuć klimat starego zamczyska, ale nikogo nie zaskoczyło jedzenie, bo było obficie i smacznie. Suto zastawione stoły dopełniała „myśliwska chata” pełna swojskich wyrobów. Kto chciał zabrać coś do domu, mógł zajrzeć do „zamkowej piwnicy” i posmakować domowej roboty smakołyków.
        Nikt nie mógł się nudzić, bo w przerwach między tańcami można było obejrzeć pokaz barmański, zrobić sobie zabawne zdjęcia w foto-klitce, wziąć udział w licytacji bardzo ciekawych rzeczy. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogła mieć miejsce ta istotna dla nas licytacja oraz tym, którzy wzięli w niej udział, bo sprawili, że było wiele emocji i radości.
        Dziękujemy za uczestnictwo w balu i duże w nim zaangażowanie. To Wy przyczyniacie się do zapewniania środków na realizację celów stowarzyszenia, a tym samym udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym.
        A my, z przyjemnością obdarowaliśmy statuetką i drobnym upominkiem przyjaciół, którzy od lat wspierają finansowo i rzeczowo naszą działalność.
        Zarząd, członkowie i podopieczni stowarzyszenia.
      • POMAGAMY POTRZEBUJĄCYM

      • Okres przedświąteczny to szczególny czas, kiedy staramy się, by radość zagościła w każdym domu. Dlatego Stowarzyszenia „NASZE SZANSE” stara się być blisko swoich podopiecznych i ich rodzin. Zdając sobie sprawę, ze wiele naszych rodzin znajduje się w trudnej sytuacji materialnej Stowarzyszenie wraz z Nadleśnictwem Nowogard ufundowało 6 paczek dla rodzin dzieci niepełnosprawnych, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Paczki zawierały przede wszystkim produkty żywnościowe oraz higieniczne. Na zakup paczek przeznaczono 1635,35zł.
         
      • CZARY MARY, JESIENNE DARY

      • „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat…” [J. Korczak]
        Gminny konkurs „Czary mary, jesienne dary” dla Skół Podstawowych, który odbył się 24 października 2013 r. jest dowodem na to, że zabawa łączy, integruje i wzmacnia więzi pomiędzy dziećmi, a przede wszystkim daje im radość. Bo nie ma nic piękniejszego niż uśmiech dziecka…
        Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowogardzie zainicjował w 2008 roku cykliczną imprezę gminną o tematyce jesiennej. Ale to nie wdzięczny temat sprawia, że efekty od lat są na wysokim poziomie, lecz współpraca z różnymi placówkami i instytucjami oraz pomoc udzielana przez zaprzyjaźnione firmy.
        W tym roku do konkursu przystąpiło 16 klas I-III ze szkół naszej gminy. Uczestnicy prezentowali się w trzech konkurencjach:
        • jesienna piosenka,
        • jesienny pokaz mody,
        • słodkie jesienne wypieki.
        Poziom przygotowania szkół do konkursu był bardzo wysoki, dlatego też komisja w składzie: Aneta Drążewska jako przewodnicząca, Zofia Pilarz, Anna Fedorczuk-Smolira, Danuta Baran, Monika Olechnowicz-Krakowska i Joanna Wardzińska, miała bardzo trudne zadanie. Wszystkie występujące zespoły zostały nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami, których sponsorami byli współpracujący z SOSW prywatni przedsiębiorcy ziemi nowogardzkiej. Dodatkowo w każdej kategorii wręczone zostały nagrody Grand Prix (aparaty fotograficzne). Za jesienną piosenkę otrzymała klasa II b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowogardzie pod kierunkiem Małgorzaty Wiśniewskiej. Za jesienny pokaz mody - klasa I b ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowogardzie pod kierunkiem Edyty Kucal, a za słodki jesienny wypiek – klasa I a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowogardzie pod kierunkiem Anny Tracz.
        W tym dniu sala widowiskowa Nowogardzkiego Domu Kultury wypełniona była po brzegi. Oprócz zespołów biorących udział w konkursie, licznie przybyli rodzice i dziadkowie młodych artystów oraz zaproszeni goście w osobach: Wicestarosta Powiatu Goleniowskiego - Tomasz Kulinicz, radna powiatu goleniowskiego - Anna Fedorczuk-Smolira, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowogardzie - Zofia Pilarz, inspektor ds. edukacji Celowego Związku Gmin R-XXI w Nowogardzie - Monika Olechnowicz-Krakowska, kierownik oddziału dziecięcego Miejskiej Biblioteki Publicznej - Danuta Baran, przedstawiciele nowogardzkich przedsiębiorców - Elwira i Jan Bąkowie.
        Na uwagę zasługuje wielkie zaangażowanie wychowawców klas, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowanie, zarówno strojów konkursowych, jak i repertuaru. Dużym uznaniem cieszyły się wypieki przygotowane przez uczestników konkursu. Po dokonaniu oceny przez komisję wszystkie słodkości zostały przeznaczone dla dzieci. Te pyszne ciasta i ciasteczka zniknęły w okamgnieniu ku radości organizatorów.
        Przygotowaniem i obsługą kącika kawowego oraz stołu z wypiekami bardzo profesjonalnie zajęły się uczennice z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Nowogardzie pod opieką nauczycielki zawodu - Doroty Kluby.
        Impreza przebiegała bez zakłóceń dzięki sprawnej organizacji ze strony kadry pedagogicznej i uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Dodatkową atrakcją imprezy był Kubuś Puchatek, który umilał dzieciom występy, rozdawał cukierki i dołączał się do występujących na scenie, zarówno prowadzących, jak i uczestników konkursu. Całość prowadziły nauczycielki SOSW - Katarzyna Lembas i Małgorzata Cyboroń.
        Gorące podziękowania składamy:
        • Euzebiuszowi Adamskiemu
        • właścicielom firmy PRO-BUD: Jackowi Cyboroniowi i Januszowi Sienkiewiczowi
        • Magdalenie i Maciejowi Chwiałkom
        • Elżbiecie i Kazimierzowi Chwiałkom
        • właścicielom firmy BARTEK DO-MET: Elwirze i Janowi Bąkom
        • Arturowi Frydenbergowi i Piotrowi Frydenbergowi
        • Bożenie i Dariuszowi Szulejkom
        • Leonardzie i Andrzejowi Frydenbergom
        • właścicielom FARMY REDŁO
        • właścicielom firmy EDBA
        • Stowarzyszeniu na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych „NASZE SZANSE”
        • Celowemu Związkowi Gmin R-XXI
        • Katarzynie i Piotrowi Kędziom
        oraz
        • Nowogardzkiemu Domowi Kultury
        • Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowogardzie
        • nauczycielce i uczennicom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Nowogardzie
        Wymienionych sponsorów oraz instytucje traktujemy jak przyjaciół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowogardzie, bo dzięki nim są realizowane pomysły i inicjatywy grona pedagogicznego placówki.
        Projekt był współorganizowany przez Stowarzyszenie „NASZE SZANSE”.
      • PROJEKT: „AKTYWNOŚĆ KULTURALNA JAKO ALTERNATYWNA FORMA PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ”

      • Stowarzyszenie „NASZE SZANSE” w okresie od 09.09.2013 r. do 31.12.2013 r. realizuje projekt p.n. „Aktywność kulturalna jako alternatywna forma profilaktyki uzależnień” w ramach zadania publicznego „Wspieranie działalności w zakresie opieki społecznej na terenie gminy Nowogard”.
        Celem projektu jest wdrażanie uczniów do aktywnego i kulturalnego spędzania wolnego czasu, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań oraz kształtowanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
        Realizacja projektu odbywa się poprzez uczestnictwo dzieci i młodzieży w różnych formach aktywności kulturalnej.
        Sztuka uczy wrażliwości, rozpoznawania własnych potrzeb, a także otwarcia na drugą osobę. Uczniowie biorą udział w przedstawieniach teatralnych, koncertach. Zaangażowanie w sztukę pozwala im poznać nowe formy spędzania wolnego czasu, jak również poruszana tematyka, odnośnie uzależnień uczy, jak uchronić się przed używkami i jakie są ich konsekwencje.
        We wrześniu i październiku uczniowie SOSW byli w Teatrze Lalek „Pleciuga” w Szczecinie, gdzie obejrzeli przedstawienie: „Niebieski Piesek” oraz „Paskuda i Maruda”.
        Ponadto wszyscy uczniowie SOSW wzięli udział w koncercie profilaktycznym, którego celem było wdrożenie uczniów do aktywnego i kulturalnego spędzania wolnego czasu.
        W ramach projektu wychowankowie obejrzeli także przedstawienie teatralne w wykonaniu Teatru - Wilk Art ze Szczecina.
        Uwiecznieniem projektu był występ młodych artystów, którzy przygotowali przedstawienie pt. „Uzależnieniom – mówię nie”. Projekt był współfinansowany przez Urząd Miasta i Gminy Nowogard oraz Stowarzyszenie „NASZE SZANSE”.
      • STARE KALEŃSKO

      • STOWARZYSZENIE „NASZE SZANSE” informuje:
        Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych „NASZE SZANSE”, działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie, nie tylko pozyskuje pieniądze, ale też wydaje.
        Tym razem przeznaczyło je na wyjazd uczniów zespołu edukacyjno – terapeutycznego z SOSW w Nowogardzie na tzw. zieloną szkołę. W dniach 7.10 – 11.10. 2013 r. siedmioro dzieci wraz z nauczycielką pojechało do Starego Kaleńska na Pojezierzu Drawskim. Miejsce wymarzone na aktywny wypoczynek, bo duży teren nad pięknym jeziorem, to raj dla dzieci. Ale nie był to czas przeznaczony tylko na zabawę. Codziennie – pod opieką doświadczonego instruktora sportu, rekreacji i turystyki - odbywały się zajęcia, mające na uwadze zdobywanie nowej wiedzy i nowych umiejętności.
        Dzieci miały okazję zapoznać się z działaniem kompasu podczas zwiedzania okolicy, pływać na sprzęcie wodnym (kajaki, łódki, rowerki, motorówka), strzelać z łuku, grać w minigolfa. Przy okazji poznały zasady bezpiecznego korzystania z wymienionego sprzętu. Odbywały się też wycieczki rowerowe po okolicy, co dawało dobrą okazję do utrwalania zasad bezpiecznego poruszania się na drodze, a wyjazd na grzybobranie został poprzedzony pogadanką na temat zachowania się w lesie oraz pogadanką na temat grzybów jadalnych i niejadalnych. Zwiedziły też pobliski Czaplinek i „Zapiecek” - miejsce, w którym można zobaczyć prawdziwe krosna, piec do pieczenia chleba, kołowrotek, piec do wypalania naczyń ceramicznych.
        Nie był to czas stracony, lecz pełen wrażeń i radości. W Starym Kaleńsku nikt nie miał ani ochoty, ani czasu na oglądanie telewizji. Wieczorne spotkanie przy ognisku oraz pieczenie kiełbasek okazało się też atrakcją oraz okazją do samodzielnego przygotowania ogniska i pilnowania, aby nie zgasło.
        Było cudownie. Szkoda tylko, że czas tak szybko minął. Pieniędzy wydanych na pobyt dzieci w Starym Kaleńsku nie należy uznać za zmarnowane, wprost przeciwnie. Warto powtórzyć taki wyjazd.
        Stowarzyszenie „NASZE SZANSE”
      • III NOWOGARDZKI TURNIEJ TENISA ZIEMNEGO

      • III Nowogardzki Turniej Tenisa Ziemnego zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych „NASZE SZANSE”, działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym, jest już za nami. Pozostały wspomnienia, a jest co wspominać…
        Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Organizatorzy oraz zawodnicy przybyli na czas, dzięki czemu losowanie nastąpiło o wyznaczonej porze. Towarzyszyło temu lekkie podekscytowanie, bo pierwsza gra decyduje, czy są kolejne zmagania, czy nie. Kiedy wszystko było jasne, zaczęły się mecze. Widać, że z roku na rok poziom umiejętności graczy rośnie, a mecze stają się coraz bardziej interesujące. Przykuwają uwagę nawet laików.
        W tym roku wzięło udział 20 zawodników, w tym czterech spoza Nowogardu: dwóch z Maszewa, jeden z Koszalina i jeden z Jeleniej Góry. Zaskoczeni byli poziomem gry oraz jakością imprezy. Nie spodziewali się czegoś takiego.
        Wzrosła też liczba obserwatorów, bo przybyły rodziny zawodników. Duży teren zachęcał dzieci do zabaw, dzięki czemu dorośli mogli kibicować. Turniej zamienił się w rodzinne spotkanie. Dziękujemy państwu Kubickim – właścicielom kortu i obiektu – za cierpliwość i wyrozumiałość. Pogoda spisała się na medal – słońce i lekki wiaterek pozwalały na długie przebywanie na wolnym powietrzu.
        Tegorocznym zwycięzcą III NOWOGARDZKIEGO TURNIEJU TENISA ZIEMNEGO został pan Zbigniew Ceranka i otrzymał rakietę do tenisa firmy Babolat, którą ufundował Burmistrz Nowogardu.
        Turniej odbył się nie tylko dzięki członkom stowarzyszenia „NASZE SZANSE”, ale również dzięki sponsorom. Za wszystko bardzo dziękujemy!.
        Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Osób Niepełnosprawnych „NASZE SZANSE”