• ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

    • Dnia 24 czerwca 2022 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Na uroczystość przybył Wicestarosta Goleniowski pan Tomasz Kulinicz, który wręczył laureatom konkursów, olimpiad i zawodów sportowych nagrody. Ostatni dzień roku szkolnego to okazja do nagrodzenia uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. Dla części uczniów był to też czas pożegnania ze szkołą, była radość, wzruszenia i podziękowania. Życzymy wszystkim dobrego i bezpiecznego wypoczynku. Do zobaczenia we wrześniu.
       
      Pamiętaj aby wakacje spędzać w sposób bezpieczny:   
      • Baw się z dala od jezdni, placów budowy, torów kolejowych.
      • Zawsze mów rodzicom dokąd idziesz, a po zmroku nie wychodź bez opieki.
      • Nie otwieraj nikomu drzwi, gdy jesteś sam w domu.
      • Bądź ostrożny w kontaktach z obcymi.
      • Kąp się tylko w miejscach strzeżonych.
      • Do wody wchodź tylko pod opieką dorosłych.
      • Przebywając na słońcu zakładaj czapkę i okulary.
      • Stosuj odpowiednie kremy z filtrem UV.
      • Pij dużo wody.
      • Nie przebywaj na słońcu zbyt długo.  
      • Zabezpieczaj się przed komarami i kleszczami.
      • Ogniska rozpalaj tylko w wyznaczonych miejscach.
      • Podczas burzy nie chowaj się pod drzewami i wyłącz telefon komórkowy.
      • Zakładaj kask, kiedy jeździsz rowerem.
      • Przestrzegaj przepisów drogowych.
      • Bądź widoczny na drodze – pamiętaj o odblaskach
    • NAGRODA STAROSTY

    • Koniec roku szkolnego to z pewnością radość dla wszystkich uczniów. Dwóch uczniów ze szkoły branżowej ma dziś jeszcze jeden powód do radości.
      Eryk Michalak i Kacper Bober uczniowie z klasy III otrzymali nagrodę Starosty Goleniowskiego za dobre i bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie, pracowitość i zaangażowanie na praktykach zawodowych.
      Gratulujemy
    • SOSNOWE WZGÓRZA I ALPAKI

    • 14 czerwca 2022r. odwiedziliśmy magiczne gospodarstwo agroturystyczne z alpakami „Sosnowe Wzgórza” w Sierakowie Sławieńskim. Właściciele gospodarstwa, Joasia i Robert, przywitali nas plackiem drożdżowym ze śliwkami i bezami upieczonymi specjalnie dla nas. Opowiadali nam o swoich zwierzętach: alpakach, kozach, psach, papudze Fredziu, który asystował nam od początku wizyty. Nasi gospodarze zadbali nie tylko o atmosferę, dzięki której czuliśmy się znakomicie, ale również o poczęstunek kuchni wegetariańskiej. Spotkanie z alpakami było dla nas wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem. Największą frajdę sprawiło nam oczywiście karmienie i przytulanie się do alpak. „Marchewkowych” całusów nie było końca, ponieważ alpaki Gucio, Boluś, Inka, Lolek, Kasia, Gucio, Hamer, Wika i Piorun nie szczędzili nam czułości.
      Podczas wycieczki uczestniczyliśmy w wyprawie traktorem po lesie przesymapatyczny pan kierowca- leśnik opowiadał nam o roślinach Sosnowych Wzgórz.
      Na zakończenie piekliśmy kiełbaski. Było nam cudownie. Mamy nadzieję, że wrócimy tu w przyszłym roku.
    • JAK DZIAŁA TOMATIS

    • Wszystko zaczyna się od słuchania czyli jak działa Tomatis
       
      W ramach rządowego programu „Aktywna tablica” szkoła została wyposażona w zestawy specjalistycznego sprzętu, niezbędnego do terapii metodą francuskiego otolaryngologa prof. Alfreda Tomatisa.
      Celem terapii jest efektywny trening ucha, który odbywa się podczas regularnych sesji. Okazuje się, że możemy dobrze słyszeć, a nie oznacza to, że potrafimy również dobrze słuchać, to znaczy, że mamy prawidłowo rozwiniętą uwagę słuchową. Trening słuchowy oparty między innymi na specjalnie skomponowanej muzyce Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz chorałach gregoriańskich, wykorzystuje specjalistyczne słuchawki, które przewodzą dźwięk drogą  powietrzną  oraz kostną, dzięki czemu intensywnie stymulują korę mózgową. Dzięki temu nasi uczniowie mogą rozwijać swoje zdolności językowe i komunikacyjne oraz kreatywność. Zyskują umiejętność właściwego odbierania dźwięków i ich przetwarzania. Co ważne poprawia się także ich ogólna postawa ciała, koncentracja uwagi, a nawet wzrasta wiara w samego siebie i własne możliwości. Wiele przeprowadzonych badań dowodzi, że stosowanie metody Tomatisa® podczas zajęć pozwala uczniom w pełni rozwinąć ich potencjał. Metoda przyczynia się do radzenia sobie w trudnych stanach emocjonalnych oraz może być również wykorzystywana jako forma relaksu.
       
      W Szkole Podstawowej odbywają się już zajęcia prowadzone metodą prof. Tomatisa. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, które są dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb.
    • PRAKTYKI SZKOLNE

    • Uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia klas I i III w ramach praktycznej nauki zawodu Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w roku szkolnym 2021 – 2022  wyremontowali pomieszczenia naszego ośrodka: magazynek pościeli, pokój wychowawców,  gabinet Pani Dyrektor oraz pomieszczenie gospodarcze, które zostanie ukończone w przyszłym roku szkolnym.
      Zakres robót obejmował usuwanie starej lamperii ze ścian, wyrównanie ścian i sufitów, szpachlowanie i szlifowanie, malowanie ścian i sufitów, wypoziomowanie podłóg, ułożeniu paneli podłogowych oraz listew przypodłogowych, ułożeniu płytek, składaniu i ustawianiu w pomieszczeniach nowych mebli.

       

       
    • KONKURS PIOSENKI

    • 09 czerwca w naszym Ośrodku odbył się konkurs piosenki „Szansa na sukces”. Uczniowie, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w konkursie zaprezentowali wybrany przez siebie ulubiony utwór. Rywalizacja przebiegła w radosnej i przyjaznej atmosferze.
      Oto wyniki konkursu:
      I miejsce – Marcel Majcher z klasy V
      II miejsce – Oliwia Rygielska i Marcin Bożemski z klasy VII
      III miejsce Dżesika Błaszczyk z klasy I
      Wszyscy uczestnicy zabawy udowodnili, że lubią śpiewać i mają wyjątkowy talent, a za swój występ otrzymali słodkie nagrody i pamiątkowe dyplomy.

      galeria

    • LETNI SPACER

    • Korzystając z pięknej pogody uczniowie zespołu edukacyjo-terapeutycznego wybrali się na lody do kawiarni i na spacer nad jeziorem.
       
    • DZIEŃ DZIECKA

    • 1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka został zorganizowany dzień pełen atrakcji. Uczniowie brali udział w zabawie plastycznej. W klasowych grupach malowali farbami plakat pt. "Dzień dziecka w moich oczach". Kolorowe prace dzieci ozdobiły szkolny korytarz. Dla podkręcenia atmosfery, uczniowie mieli zorganizowaną dyskotekę i bawili się w blasku kolorofonów przy ulubionej muzyce. Po dyskotekowym szaleństwie na wszystkich czekały pyszne kiełbadki z grilla, napoje i słodki poczęstunek. Kolejną atrakcją były zabawy ruchowe na boisku. Uczniowie brali udział w zbijaniu kręgli, kręceniu hula-hop, przeciąganiu liny, przechodzeniu pod liną w rytm muzyki oraz rzucaniem kołem na pachołek. Na koniec odbyła się drużynowa gra w dwa ognie, która przyniosła wiele emocji i pozytywną rywalizację. Tego dnia wszyscy uczniowie doskonale się ze sobą bawili, a my nauczyciele cieszymy się, że mogliśmy podarować im odrobinę radości i uśmiechu!

      galeria

    • POMORZE ZACHODNIE–WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE

    •   

      Realizacja grantu w ramach projektu pn. Pomorze Zachodnie- Wsparcie psychologiczno- pedagogiczne Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowogardzie

      W dniu 31 maja 2022r. zakończony został  grant w ramach projektu  pn. POMORZE ZACHODNIE–WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Działanie 7.7 Wdrożenie programów wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami oraz zagrożonych niepełnosprawnością oraz przedsięwzięć związanych z walką i zapobieganiem COVID-19 Regionalny

      Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

       

      W ramach projektu w roku szkolnym 2021/2022  realizowane były  zajęcia z  zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Szkole Podstawowej i w Szkole Przysposabiającej do Pracy. W zajęciach wzięło udział łącznie  12  uczniów w tym ze szkoły podstawowej 6 uczniów ( 3K, 3M) I ze szkoły przysposabiającej do pracy 6 uczniów (2K, 4M).

       

      Obszary, w których udzielone zostało wsparcie to:

       

      1. zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się - 64 godziny lekcyjne

       

      W zajęciach brały udział 2 uczennice niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym ze szkoły przysposabiającej do pracy.

      W ramach zajęć uczennice poznały techniki i metody aktywizujące, sposoby ich zastosowania w praktyce oraz doświadczyły i przekonały się, które z nich są najskuteczniejsze w kontekście ich indywidualnych predyspozycji oraz stylu uczenia się.  Uczennice rozwijały pomysłowość w myśleniu i działaniu a dobór zadań sprzyjał  samodzielnemu i  logicznemu myśleniu, a także rozwijał ich zdolności i zainteresowania. Doskonaliły  także koncentrację uwagi, percepcję wzrokową, wrażliwość słuchową, czytanie, pisanie a także ćwiczenia w mówieniu.

       

      1. zajęcia korekcyjno-kompensacyjne -  143 godziny lekcyjne

       

      Zajęcia prowadzone były w podziale na dwie grupy po dwóch uczniów.

      Uczniowie dzięki udziałowi w zajęciach usprawnili procesy poznawcze, wyćwiczyli pamięć i uwagę na miarę swoich możliwości, skorygowali braki w analizie i syntezie słuchowej, wzrokowej i ruchowej na danym etapie nauki. Wzbogacili zasób słownictwa, poszerzyli zakres swoich umiejętności szkolnych. Opanowali umiejętności orientowania się w schemacie swojego ciała i w przestrzeni. Korzystali z bogatego wyposażenia sal specjalistycznych, takich jak Sala Doświadczania Świata.

       

      1. zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne -  50 godzin lekcyjnych

       

      Głównym celem zajęć prowadzonych przez psychologa było podniesienie kompetencji emocjonalno- społecznych u 3 uczniów szkoły podstawowej poprzez poznawanie swoich mocnych stron, rozpoznawanie i nazywanie emocji. Uczniowie nauczyli się radzić sobie w sytuacjach trudnych, pokonywać lęk i niepewność oraz nabyli umiejętność budowania zdrowych relacji społecznych. Pani psycholog udzielała również porady dzieciom i rodzicom jak rozpoznawać sytuacje kryzysowe i jak się z nimi zmierzyć.

       

      1. porady i konsultacje -  67 godzin lekcyjnych

       

      Porady i konsultacje w zakresie doradztwa zawodowego oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach otrzymało 3 uczniów szkoły podstawowej tj. 2 uczennice z klasy VIII  i 1 uczeń z klasy VII. Zajęcia pozwoliły uczniom uzyskać podstawowe informacje o zawodach, kwalifikacjach i stanowiskach pracy zgodnych z potrzebami rynku pracy. Uczniowie zostali wyposażeni w zasób wiedzy na temat swoich zainteresowań i umiejętności niezbędnych do poznania siebie i własnych predyspozycji zawodowych. Zajęcia z pedagogiem pozwoliły na pokonanie lęków i poznaniu sposobów radzenia sobie w życiu z różnymi problemami.

       

      Grant realizowany był zgodnie z  zasadą równości szans kobiet i mężczyzn oraz osób niepełnosprawnych. Działania nauczycieli rewalidatorów , pedagoga i psychologa w naszej placówce skierowane były na budowanie właściwych relacji społecznych z rówieśnikami. W szczególności na eliminowanie lęku, niwelowanie poczucia zagrożenia związanego z epidemią i społeczną izolacją uczniów, które  skutkują często trudnościami w nauce, a także wzrostem zachowań ryzykownych czy nadużywaniem korzystania z mediów elektronicznych.

      Zajęcia dodatkowe z projektu  pn. POMORZE ZACHODNIE–WSPARCIE PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNE z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowogardzie miały na celu  realizację wspólnych działań skierowanych do uczniów i rodziców w kierunku rozwiązania problemów w sferze emocjonalnej, społecznej, fizycznej, a w rezultacie pomocy dzieciom w radzeniu sobie ze złymi skutkami wywołanymi pandemią COVID-19, który to cel został zrealizowany.

      zdjęcia w galerii

    • DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW

    • 19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków, czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego. W tym dniu każdy z nas może zrobić dobry uczynek. Dzięki temu poczujemy się lepiej. Mogą to być proste gesty, które przyniosą radość np. uśmiech na twarzy, pomoc koleżance lub koledze, posprzątanie pokoju.
      Ten pomysł spodobał się uczniom klasy VII, którzy postanowili włączyć się do akcji, bo przecież warto być dobrym człowiekiem. Pomysłów na uczczenie tego dnia nie brakowało. Do udziału w tym dniu zachęcał wspólnie wykonany plakat. Nie zabrakło uśmiechów, komplementów, miłych słów, pomocnych gestów. Uczniowie klasy VII dobry uczynek sprawili również naszemu środowisku, zasadzili krzewy i kwiaty w szkolnym ogródku. Z własnej inicjatywy posprzątali teren wokół szkoły.
      Dobre uczynki warto sprawiać. Pamiętaj, że dobro powraca 😊
    • REKRUTACJA

    •  
      UWAGA
      OD 14 LUTEGO W SOSW W NOWOGARDZIE OTWARTY BĘDZIE ODDZIAŁ DLA KLAS I-III.
      ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW UCZNIÓW POSIADAJĄCYCH ORZECZENIE O POTRZEBIE KSZTAŁCENIA SPECJALNEGO.
      WSZELKIE DODATKOWE INFORMACJE POD NR TELEFONU: 0913920108

       

    • KONKURS I WYSTAWA KSIĄŻEK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

    • W naszej szkole rozstrzygnięty został konkurs plastyczny i fotograficzny pt "Mój pies". W konkursie plastycznym I miejsce zajęła Daria Wójcik, II miejsce Magda Kuświk, Iii miejsce Bartek Chojnacki. Wyróżnienia otrzymali: Agata Łuczak, Iza Rajman, Marcel Ziobro i Damian Wał. Jednocześnie rozstrzygnięto konkurs fotograficzny, w którym: I miejsce zajął Rafał  Zieliński, II miejsce Kornel Bielski, III miejsce Oliwia Rygielska. WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!! Dodatkowo w bibliotece szkolnej mieliśmy możliwość oglądania wystawy książek o psach. Książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-20255 - Priorytet 3
    • WYJAZD DO HORTULUSU

    • 11 maja  odwiedziliśmy  ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy. W wycieczce uczestniczyła młodzież z II klasy SPDP. W  znakomitych nastrojach  w „ pięknych okolicznościach przyrody” mieliśmy okazję pobyć ze sobą, śmiać się i cieszyć pięknem przyrody. W drodze powrotnej odwiedziliśmy nadmorskie Dźwirzyno, gdzie zjedliśmy obiad z lodowym deserem. Jak tu nie lubić maja? Wycieczka była bardzo udana, mamy nadzieję, że  wrócimy tu  jesienią...
    • MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO W LA

    • W dniu 11. 05.2022 nasi uczniowie reprezentowali szkołę w Mistrzostwach Województwa Zachodniopomorskiego w lekkiej atletyce w Pyrzycach. Byli to: Wiktoria Lipska, Daria Wójcik, Tomasz Makowski, Kacper Majcher, Marcin Makowski, Eryk Michalak, Kacper Bober, Agnieszka Witkowska, Magdalena Kuświk, Tadeusz Kaliński, Kornel Bielski i Bartłomiej Chojnacki. W czasie trwania zawodów rozgrywane były następujące konkurencje: - dziewczynki, chłopcy2006 i młodsi: 100 m, 800 m i skok w dal. Dziewczynki, chłopcy rocznik 2005 i starsi: 100m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 3000m, skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą 4kg, rzut oszczepem. Najlepiej spisała się uczennica klasy VI Wiktoria Lipska, zdobywając złoty medal w skoku w dal. Tym samym awansowała do Mistrzostw Polski w Krakowie. Drugim medalistą był Eryk Michalak zdobywając 3 miejsce i brązowy medal, także w skoku w dal. Wszyscy zawodnicy dali z siebie maximum możliwości. Serdecznie Wam gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszym etapie ogólnopolskim!!!!!
      Nauczyciele
    • AKCJA ŻONKILE 2022

    • Biblioteki.org - Zgłoś swoją bibliotekę do akcji "Żonkile"

      Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ważnej ogólnopolskiej akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Akcja ma na celu kultywowanie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Tegoroczne hasło obchodów to miłość.
      W ramach akcji przeprowadzono zajęcia o tematyce upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim. Na znak, że #ŁączyNasPamięć uczniowie mieli możliwość wykonania papierowego, żółtego żonkila – symbolu pamięci o powstaniu w getcie i jego bohaterach. Obejrzeli też adaptacje opowiadań „Strasznie strasznie”- to pełna miłości historia relacji ojca i synka
      oraz „Prawdziwi przyjaciele”, która przypomniała nam znaną prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.
       
      #ŁączyNasPamięć
      #AkcjaŻonkile
       
    • WIOSNA W KLASIE 1-3

    • Wraz z nadejściem wiosny, nasi najmłodsi uczniowie zrobili klasowy ogródek. Posadzili cebulę i posiali rzeżuchę. Codziennie obserwowali jak rosną, dbali o nie, podlewali. Gdy roślinki urosły, dzieci postanowiły przygotować wiosenne kanapki. Każdy przyniósł coś dobrego i zdrowego: pomidory, ogórki, rzodkiewki, jajka i ser żółty. Atrakcją okazały się zajęcia prowadzone po raz pierwszy w pracowni gospodarstwa domowego. Uczniowie umyli i pokroili warzywa. Każdy przygotował kanapki, według własnego pomysłu i smaku. Wyglądały one bardzo apetycznie, były smaczne i zdrowe. Podczas zajęć dzieci uczyły się samodzielności, właściwego zachowania przy stole, a także zasad zdrowego odżywiania. Po skończonej pracy wszyscy z wielkim zapałem zabrali się za sprzątanie pracowni, bo przecież zawsze trzeba zostawić po sobie ład i porządek
    • POWITANIE WIOSNY

    • Uczniowie oraz nauczyciele SOSW wspólnie przywitali Pierwszy Dzień Wiosny, organizując wyjście do „Sarniego Lasu”. W drodze towarzyszyła nam wcześniej przygotowana ekologiczna Marzanna oraz transparent z hasłem „ W pogoni za wiosną”. Na miejscu czekały na uczniów zabawy na świeżym powietrzu oraz poczęstunek w formie kiełbasek z ogniska, słodkości oraz napojów które zostały ufundowane przez „Stowarzyszenie Pomocy POD PARASOLEM”. Serdecznie dziękujemy

    • WALENTYNKI

    • WAKENTYNKI - CZAS ZAKOCHANYCH, to dzień przypadający 14 lutego. Nazwa Walentynki pochodzi od patrona zakochanych Św Walentego . Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie bliskim kartek z wyrazami miłości lub przyjaźni. Z tej okazji w naszej szkole dziewczęta przygotowaly gazetki okolicznościowe oraz działała poczta walentynkowa, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
    • WYCIECZKA DO GDAŃSKA

    • W dniach 7-10 grudnia w ramach ministerialnego programu "Poznaj Polskę" odbyła się autokarowa wycieczka do Gdańska. Uczestnicy mogli zwiedzić i  obejrzeć: Dar Pomorza, Pole bitwy na Westerplatte, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Bazylikę Mariacką, Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskie Centrum Solidarności. Mimo trudnych warunków pogodowych uśmiechy i dobry nastrój towarzyszyły wszystkim do końca wycieczki.
    • SALA 5 A PO REMONCIE

    • W Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Nowogardzie uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia klas I i III pod okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych pani Małgorzaty Niemirskiej i Pana Marka Wardzińskiego wykonali remont sali Nr 5a. Zakres robót obejmował: usunięcie starej lamperii ze ścian, wyrównanie ścian, sufitu gładzią szpachlową, szlifowanie gładzi szpachlowej, obudowy pionu rur poprzez zabudowę płytą kartonowo gipsową, ułożeniu płytek ceramicznych, ułożeniu paneli podłogowych oraz listew przypodłogowych, malowanie ścian farbą emulsyjną, zamontowaniu mebli oraz blatów.

      Po zakończonych robotach uczniowie przystąpili do remontu magazynu pościeli.
      Wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia sali po remoncie.
    • ZARZĄDZENIE

    • ZARZĄDZENIE NR 4/2021

      DYREKTORA SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO W NOWOGARDZIE
      z dnia 6 grudnia 2021r.
       
      w sprawie ustalenia dnia wolnego od pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
      w Nowogardzie
       
      na podstawie art. 130 § 2 ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2020 r. poz. 1320 ze zm.) i ustawy z 18.01.1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1920) zarządza się co następuje :
      § 1.
      Za święto przypadające w dzień wolny od pracy tj. sobota 25 grudnia 2021r. ustalam dzień wolny od pracy dnia 24 grudnia 2021 r. (piątek).
      § 2.
      Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.
       
    • II MIKOŁAJKOWY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

    • W dniu 06.12.2021 w SOSW w Nowogardzie odbyło się podsumowanie "II Mikołajkowego Szkolnego Turnieju W Tenisie Stołowym Dziewcząt I Chłopców". W rywalizacji udział wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Mecze rozgrywane były w 4 kategoriach wiekowych:
      IV-VI, VII-VIII, SPDP i ZET, Szkoła Branżowa I stopnia.  
      Po tygodniowych zmaganiach wyłoniliśmy zwycięzców:
      IV-VI chłopcy:
      1. Kacper Wiśniewski, 2. Krzysztof Nawrocki, 3. Marcel Majcher.
      IV- VI dziewczęta:
      1. Agata Łuczak, 2. Wiktoria Lipska, 3. Magdalena Kuświk                
      VII-VIII chłopcy:
      1. Grzegorz Andrzejczak, 2. Kacper Solarski 3. Stanisław Kwietniewski. 
      VII-VIII dziewczęta:
      1. Oliwia Rygielska, 2. Klaudia Sędzicka, 3. Milena Frąckowiak.
      SPDP i Zet chłopcy:
      1. Ķuba Sochacki, 2.  Kornel Bielski,3. Serafin Grzelak, 4. Rafał Zieliński
      5. Bartłomiej Chojnacki.
      SPDP i Zet dziewczęta:
      1. Andżelika Czaprowska, 2. Agnieszka Serdyńska, 3.Kornelia Jaworska.
      Branżowa Szkoła I stopnia: dziewczęta:
      1. Marika Sarnikowska, 2. Karolina Ksionek, 3. Anita Frąckowiak. 
      Branżowa Szkoła I stopnia: chłopcy:
      1. Marcin Makowski, Kacper Majcher, 3. Jakub Puczyński.
       
      Nagrody ufundowane zostały przez "Stowarzyszenie Pomocy POD PARASOLEM". Specjalne podziękowania za przepiękne medale dla Pani Anety Woźniak oraz LKK Chrabąszcze Nowogard za słodkie nagrody.  Dziękujemy także naszym wspaniałym koleżankom i kolegom z SOSW za przepiękne dekoracje świąteczne!!! Na Was zawsze można liczyć!!!
      Ze sportowym pozdrowieniem nauczyciele wf
    • ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ... 

    • ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ... 
      Świąteczny nastrój udziela się wszystkim. Z wielkim przejęciem  i radością dekorujemy naszą szkołę oczekując na Boże Narodzenie. Tradycyjnie w Mikołajki wspólnie ubieramy choinkę. W powietrzu unosi się zapach świerku i słychać radosne głosy naszych wychowanków ozdabiających świąteczne drzewko. To znak, że święta tuż, tuż…
    • ANDRZEJKI

    • 29 listopada uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy przygotowali zabawy andrzejkowe. Uczniowie udekorowali klasę oraz wróżyli swoją przyszłość. Było lanie wosku, odczytywanie przepowiedni, losy i karty z wróżbami, przekłuwanie serc z imionami, koło z zawodami, numerek szczęścia i wiele innych. Andrzejki wywołały wśród uczniów wiele radości, uśmiechu, a czasem nawet zaskoczenie. Słodkie ciasteczka piernikowe umiliły ten magiczny dzień.
    • AWANS DO MISTRZOSTW POLSKI W TENISIE STŁOWYM

    • W dniu 16. 11. 2021 r.  nasi uczniowie brali udział w Mistrzostwach Województwa Zachodniopomorskiego w tenisie stołowym, w Pyrzycach. Najlepiej wypadła uczennica 8 klasy Karolina Uban, która zdeklasowała wszystkie zawodniczki wygrywając każdy mecz 2:0. Tym samym awansowała do Mistrzostw Polski w Gdańsku. Pozostali uczniowie zajęli następujące miejsca: Tadeusz Kaliński 4, Bartek Makowski 4, Kuba Sochacki 5, Eryk Michalak 5, Daria Wójcik 6 miejsce. Podsumowując nasz zespół zajął 3 miejsce w klasyfikacji drużynowej!!!! Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za Karolinę na Mistrzostwach Polski !!! Nauczyciele wf
    • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

    • Z okazji 103 rocznicy odzyskania niepodległości nasi uczniowie przygotowali krótką prezentację.
      Zapraszamy do obejrzenia:
       
    • JESIENNA ZUPA DYNIOWA

    •  
      W jesienny poranek klasa III SPDP przygotowała pożywną i zdrową zupę dyniową z imbirem i grzankami. Uczniowie z pomocą nauczyciela obierali i kroili włoszczyznę, dynię, imbir oraz czosnek. Po ugotowaniu warzywnego bulionu, uczniowie zrobili krem przy użyciu blendera. Zupę doprawili przyprawami i udekorowali chrupiącymi grzankami. W pochmurny dzień taka zupa - krem poprawia nastrój i dodaje energii
    • POZYSKANE ŚRODKI NA DOPOSAŻENIE SOSW W NOWOGARDZIE

    • W ramach programów rządowych: Aktywna tablica i Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 szkoła podstawowa w SOSW w Nowogardzie pozyskała łącznie 47500,00zł na doposażenie placówki w narzędzia pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz wzbogacenie zasobów bibliotecznych o ponad 100 nowych, ciekawych pozycji książkowych oraz 2 czytniki e-booków.
      Z programu Aktywna tablica szkoła wyposaży gabinety specjalistyczne w pakiety edukacyjne i programy multimedialne - dysleksja i dyskalkulia, zestaw  do treningu słuchowego oraz treningu lateralizacji / koordynacji półkul mózgowych wg Metody Warnke oraz urządzenie do stymulacji sensorycznej Metodą Tomatisa.
      SOSW jest placówką bardzo bogato wyposażoną w sprzęt, urządzenia i pomoce w gabinetach  specjalistycznych. Wszyscy uczniowie z niepełnosprawnościami i sprzężeniami mają zapewnioną pomoc specjalistów oraz  uczestniczą w efektywnych i urozmaiconych zajęciach rewalidacyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń terapeutycznych oraz dużej bazy pomocy dydaktycznych.
      Placówka od wielu lat doposaża swoje sale i gabinetu w ramach pozyskiwanych środków pozabudżetowych.
      Sukcesy w realizacji projektów i programów, skuteczność w  pozyskiwaniu funduszy w dużej mierze zawdzięczamy bardzo dobrej współpracy z panią Jowitą  Pawlak  Specjalistką ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych w Starostwie Powiatowym Goleniów.

       

    • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

    •  
      28 października 2021 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. To dobra okazja, by zwrócić uwagę dzieciom, młodzieży, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się w języku obcym. Uczniowie przedstawiali swoje propozycje nt. „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?” (burza mózgów). Poznali podstawowe zwroty w różnych językach  przydatne w sytuacjach dnia codziennego.  W formie gry i zabawy „Kaboom", „Trimini ", „Memmory ", ćwiczeń interaktywnych uczniowie utrwalali poznane słownictwo.  
      Drodzy uczniowie, dziękujemy za wspólną zabawę.
    • II ZAWODY LEKKOATLETYCZNE W SOSW NOWOGARD

    •  

      Z końcem października nadszedł czas na podsumowanie konkursu lekkoatletycznego. Przez blisko 6 tygodni nasi uczniowie rywalizowali w konkurencjach lekkoatletycznych. Wrześniowa pogoda nas nie rozpieszczała, natomiast październikowe słoneczko pozwoliło na zakończenie i podsumowanie zmagań. Miło nam po raz kolejny, że uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem. Możecie być z siebie dumni!!!
      Na podium stanęli:
      kat. 4-8 dziewczęta:
      1. Daria Wójcik
      2. Wiktoria Lipska
      3. Agnieszka Witkowska

      kat. 4-8 chłopcy:
      1. Makowski Bartek
      2. Jedynak Bartek
      3. Hubert Łyczkowski-Solarski

      kat. 1-3 zawodówka chłopcy:
      1. Michalak Eryk
      2. Makowski Tomasz
      3. Kacper Bober

      kat. SPDP i ZET:
      Patryk Kłosak, Kornel Bielski, Rafał Zieliński, Maciej Lewandowski, Marcel Ziobro i Miłosz Dopierała.

      Finaliści zostali nagrodzeni pamiątkowym medalem ufundowanym przez Panią Anetę Woźniak z Bonocreative, oraz nagrodami zakupionymi przez Stowarzyszenie pomocy " Pod Parasolem". Serdecznie dziękujemy za pomoc:-) 
      Ze sportowym pozdrowieniem!!!!!!
      K. Posacka i T. Podemski
    • BYŁO SMACZNIE:)

    • W jesienny poranek klasa trzecia Przysposabiajaca do Pracy i Zespół Edukacyjno- Terapeutyczny pod opieką nauczycieli przygotowali smaczne i chrupiące tosty z żółtym serem, pieczarkami, ogórkiem konserwowym, wędlina i keczupem.
      Uczniowie podczas zajęć ćwiczyli swoje umiejętności kulinarne ze zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo i higienę pracy. Zajęcia w pracowni gospodarstwa domowego są jednymi z bardziej lubianych lekcji. Jest degustacja potraw i przekąsek, integracja klasy oraz tworzy się budująca atmosfera.
    • SALA PO REMONCIE

    • W Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Nowogardzie uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia klas I i III pod okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych pani Małgorzaty Niemirskiej i Pana Marka Wardzińskiego wykonali remont sali korekcyjnej i siłowni. Zakres robót obejmował: usunięcie starej lamperii ze ścian, wyrównanie ścian, sufitu poprzez szpachlowanie i szlifowanie, wypoziomowanie podłogi, ułożeniu paneli podłogowych oraz listew przypodłogowych, położeniu tapety, zabudowy parapetu oraz grzejnika.

      Po zakończonych robotach uczniowie przystąpili do remontu Sali Nr 5.

      Wszystkich chętnych zapraszamy do obejrzenia sali po remoncie.

    • PIERWSZA POMOC

    • .

      W dniu 21 października 2021r w naszym Ośrodku odbył się próbny alarm przeciwpożarowy. Gdy o 10.00 rozległ się dzwonek ogłaszający alarm, nauczyciele, uczniowie i pracownicy szkoły udali się na wyznaczone miejsce zbiórki. Wszyscy bezpiecznie opuścili szkołę. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie. Celem przeprowadzonego próbnego alarmu było praktyczne przypomnienie procedur dotyczących zachowania się w przypadku pożaru.
      Po odwołaniu alarmu, nasi goście, uczniowie LO nr 1 pod opieką nauczycielki p. Moniki Werner-Tomasiewicz, przeprowadzili pokaz z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie obserwowali czynności ratownicze, następnie samodzielnie na fantomach mogli wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Była to doskonała lekcja, dzięki której już wiemy jak pomóc innym w nagłych wypadkach.
      Tego dnia w naszej szkole chętne osoby pełnoletnie, zainteresowane tematyką dawstwa szpiku,  mogły porozmawiać na ten temat z naszymi gośćmi, a także zarejestrować się jako potencjalny dawca. Wystarczyło parę minut, aby dać komuś szansę na nowe życie.
    • DRAGON RUN NOWOGARD 2021

    •  
      DRAGON RUN NOWOGARD 2021
      Biegiem po smoczakowych górkach
      Ponad 40-uczestników wzięło udział w biegu na wymagającej trasie toru Motocrossowego Smoczak w Nowogardzie w środę, 20 października 2021 roku.
      Tym razem do wzięcia udziału w rywalizacji sportowej na nowogardzkim torze motocrossowym Smoczak zaproszono nie tylko członków Nowogardzkiego Klubu Biegacza Endorfina, ale przede wszystkim dzieci i młodzież uczęszczające na co dzień do nowogardzkiego SOSW.
      Punktualnie o godzinie 10.00 na terenie Smoczaka rozpoczęła rywalizację na torze, na którym zwykle można podziwiać treningi motocrossowców z KM Cisy. Tym razem jednak wymagającą, grząską po ostatnich opadach deszczu nawierzchnię toru zdecydowali się pokonać uczniowie nowogardzkiej szkoły. Co ważne, wszyscy biegacze, pomimo miejscami silnego wiatru i wysokich górek, z powodzeniem ukończyli swój bieg. 
      Na wszystkich, którzy ukończyli start czekał już poczęstunek w postaci kiełbaski z ogniska, słodkości, owoców, wody i soków. Dla najlepszych biegaczy przygotowano oprócz pamiątkowych medali, nagrody rzeczowe, które wręczano na podium zawodów.
      Celem projektu jest też dbałość o nasze lokalne środowisko. Jeszcze przed samymi zawodami grupa członków Klubu i uczniów SOSW postanowiła uprzątnąć ze śmieci nowogardzki Smoczak. Po blisko godzinnych staraniach udało się uzbierać aż pięć wypełnionych po brzegi worków śmieci pozostawionych tu wcześniej przez mniej odpowiedzialnych mieszkańców miasta i okolic. 
      Wydarzenie odbyło się w ramach zadania pn. „Dragon Run Nowogard 2021”, które jest współfinansowane w ramach marszałkowskiego Programu Społecznik na lata 2019-2021.
       
    • KONCERT W FILHARMONII

    • 28 września nauczyciele,rodzice i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w koncercie w szczecińskiej Filharmonii. Słuchaliśmy piosenek zespołu RADIOHEAD w wykonaniu Moniki Borzym. Filharmonia zapewniła nam bezpłatny przejazd i bilety wstępu. Koncert był dla nas niezapomnianym przeżyciem i wspaniałym doświadczeniem muzycznym
    • XI NOWOGARDZKI TURNIEJ TENISA ZIEMNEGO

    • 18 września 2021 r. na korcie Państwa Małgorzaty i Wojciecha Kubickich odbył się XI Nowogardzki Turniej Tenisa Ziemnego pod patronatem Starosty Goleniowskiego. W turnieju wzięły udział cztery pary deblowe. Organizatorami turnieju było Stowarzyszenie Pomocy POD PARASOLEM oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Nowogardzie. Mimo niesprzyjającej aury pogodowej wszystkim zawodnikom, kibicom i gościom dopisywały dobre humory, a przede wszystkim przyświecał cel charytatywny. Grające pary to:
      Norbert Dworak i Paweł Feńczak
      Krzysztof Dobrowolski i Jerzy Nowicki
      Wojciech Kubicki i Zbigniew Ceranka
      Artur Janiszyn i Piotr Gibała
       
      Po zaciekłej rywalizacji wyłoniono zwycięskie pary:
      I miejsce – Zbigniew Ceranka i Wojciech Kubicki
      II miejsce – Norbert Dworak i Paweł Feńczak
      III miejsce – Artur Janiszyn i Piotr Gibała
      Nagrody za I, II i III miejsce ufundował Starosta Goleniowski, a pamiątkowe medale, statuetki i dyplomy Stowarzyszenie Pomocy POD PARASOLEM.
      Grono pedagogiczne i pracownicy zadbali o wspaniałą atmosferę, serwując poczęstunek dla zawodników, kibiców oraz gości. Zbiórka pieniędzy oraz wpisowe zostaną przeznaczone na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Nowogardzie.
      Wszystkim sponsorom, organizatorom, zawodnikom oraz gospodarzom turnieju serdecznie dziękujemy.
         Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, uczniowie SOSW
      oraz Stowarzyszenie Pomocy POD PARASOLEM
    • "MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ"

    • W czwartek 16.09.2021 w SOSW w Nowogardzie odbyło się sprzątanie świata pod hasłem: MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ. Z uwagi na funkcjonowanie szkoły w reżimie sanitarnym nasze działania miały charakter stacjonarny. Uczniowie wykonali w klasach prace plastyczne, następnie wraz z wychowawcami udali się na boisko i teren wokół szkoły, by zbierać zalegające śmieci. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów uzbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. W ramach podziękowania uczniom za ich ogromny wkład w tę akcję, zorganizowany został poczęstunek w postaci grilla.
    • Nagłówek

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

      Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

    • II KONKURS LEKKOATLETYCZNY W SOSW

    • Przy pięknej aurze poniedziałkowego poranka wystartował II Konkurs lekkoatletyczny w naszej szkole. Tak jak w ubiegłym roku nasi uczniowie będą się zmagać w kilku konkurencjach lekkoatletycznych m. in.: biegi na krótkich odcinkach (60, i 100 m), biegi na dystansach dłuższych (300, 600, 1000 m), rzut piłeczką palantową, pchnięcie kulą i skok w dal. Po zakończeniu konkursu wyłonimy najlepszych zawodników z naszej szkoły, którzy otrzymają nagrody. Wszystkim uczniom zostaną wręczone pamiątkowe medale.

      Życzymy wszystkim dużego zaangażowania w rywalizacji. O przebiegu konkursu będziemy informować na bieżąco.

      Ze sportowym  pozdrowieniem. Nauczyciele wychowania fizycznego

    • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

    •  
      KOMUNIKAT DLA RODZICÓW I UCZNIÓW
       
      Dyrektor SOSW w Nowogardzie informuje:
      rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 
      odbędzie się 01 września 2021 r.
      o godz. 1000.

       
      Uczniowie spotkają się w klasach
      z wychowawcami z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
       
      Zapraszamysmiley